Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Aktivistë të shquar të komunitetit shqiptaro-hebre në Izrael, dhe stafet diplomatike të Ambasadave të Shqipërisë dhe Kosovës në Izrael bëhen bashkë dhe urojnë të gjithë shqiptarët në Izrael dhe kudo Gezuar Festën e Pavarësisë!”,


Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, vlerësoi me këtë rast rëndësinë e komunitetit shqiptaro- hebre si urë lidhëse mes popujve dhe dëshmi e gjallë e rolit historik të shqiptarëve në mbrojtje të popullit hebre gjatë Shoah. Të ftuar për të marrë pjesë në këtë ceremoni na nderuan edhe e Ngarkuara me Punë e shtetit te Kosovës në Izrael, Ines Demiri si dhe stafi i Ambasades së Kosovës

“Ambasada e RSH në Izrael falenderon Felicità Jakoel, Kryetaren e Shoqatës së Komunitetit Shqiptaro-Hebre për bashkëpunimin në organizimin në dt.27 nëntor 2021 të aktivitetit festiv me rastin e 109 vjetorit të Ditës së Pavarësisë dhe 77 vjetorit të Ditës së Çlirimit.

Ky takim festiv u zhvillua në Jaffa, qyteti i lashte I famshëm për historitë biblike të Jonah, Solomon dhe Saint Peter.

Dita e Flamurit, është festa që bashkon shqiptarët anë e mbanë botës, prandaj në këtë datë të rëndësishme kombëtare, duhet të bëhemi bashkë, duke udhëtuar në retrospektivë, duke kujtuar personalitetet dhe veprat e tyre, të cilat kanë bërë që ne sot të gëzojmë gjuhën, flamurin, shtetin dhe identitetin e pacenuar.

Nën tingujt e muzikës shqiptare të ftuar për të marrë pjesë në këtë ceremoni na nderuan edhe e Ngarkuara me Punë e shtetit te Kosovës në Izrael Ines Demiri si dhe stafi i Ambasades së Kosovës.

Ambasadori Bardhyl Canaj vlerësoi me këtë rast rëndësinë e komunitetit shqiptaro- hebre si urë lidhëse mes popujve dhe dëshmi e gjallë e rolit historik të shqiptarëve në mbrojtje të popullit hebre gjatë Shoah.

Aktivistë të shquar të komunitetit shqiptaro-hebre në Izrael, dhe stafet diplomatike të Ambasadave të RSH dhe Kosovës në Izrael bëhen bashkë dhe urojnë të gjithë shqiptarët në Izrael dhe kudo Gezuar Festën e Pavarësisë!”, thuhet në njoftimin e ambasadës shqiptare.

Edhe ambasada e Kosovës reagoi në lidhjet me aktivitetin.

Lexo më shumë

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.