“Hitleri kishte gjak hebre”/ Izraeli reagon ashpër ndaj Rusisë: E neveritshme!

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka thënë se diktatori gjerman, Adolf Hitler kishte “gjak hebre”, duke shkaktuar një zemëratë të madhe në radhët e izraelitëve.


Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka thënë se diktatori gjerman, Adolf Hitler kishte “gjak hebre”, duke shkaktuar një zemëratë të madhe në radhët e izraelitëve.

“Vërejtjet e ministrit të Jashtëm Lavrov, janë deklarata të pafalshme dhe të egra. Një gabim i tmerrshëm historik.

Hebrenjtë nuk e vranë veten në Holokaust. Niveli i ulët i racizmit kundër hebrenjve është të akuzosh vetë hebrenjtë për antisemitizëm”, tha ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid.

Lavrov i bëri komentet në televizionin italian të dielën, duke përsëritur pretendimin e Rusisë se pushtimi i saj në Ukrainë është për të “de-nazifizuar” vendin.

Ai hodhi poshtë faktin se presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është hebre.

“Zelensky parashtron një argument: çfarë lloj nazizmi mund të kenë nëse ai është hebre. Mund të kem gabim, por Hitleri kishte edhe gjak hebre. Nuk do të thotë absolutisht asgjë. Populli i mençur hebre thotë se antisemitët më të zjarrtë janë zakonisht hebrenjtë”, tha Lavrov.

Ministria e Jashtme e Izraelit thirri të hënën ambasadorin rus në Izrael lidhur me komentet e Lavrov.
Dani Dayan, i cili drejton vendin e përkujtimit të Holokaustit Yad Vashem në Izrael, tha se ishte “plotësisht e pabazë” të thuhej se Hitleri ishte me origjinë hebreje.
Dhe ai kritikoi etiketimin e ukrainasve nga Rusia si naziste.

“Po aq serioz është edhe thirrja naziste e ukrainasve në përgjithësi dhe e presidentit Zelensky në veçanti. Kjo, ndër të tjera, është një shtrembërim i plotë i historisë dhe një fyerje e rëndë për viktimat e nazizmit, “tha Dayan në Twitter.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se komentet e bëra nga homologu i tij rus ishin “të neveritshme”.

“Ministri i Jashtëm Lavrov nuk mund të mos fshihte antisemitizmin e rrënjosur thellë të elitave ruse,” tha Kuleba të hënën në llogarinë e tij zyrtare në Twitter.

“Vërejtjet e tij të neveritshme janë fyese për presidentin Zelensky, Ukrainën, Izraelin dhe popullin hebre. Më gjerësisht, ato tregojnë se Rusia e sotme është plot urrejtje ndaj kombeve të tjera.”

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Izrael

Putin i kërkon falje Izraelit për deklaratën e Lavrovit se “Hitleri kishte gjak hebre”

Vladimir Putin ka kërkuar falje për deklaratën e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, i cili pati thënë se “Hitleri,…

Shqipëri

Muzeu Hebraik në Vlorë, Rama: Shpëtimi i hebrenjve, një prej faqeve më të arta të historisë së shqiptarëve

Projekti fitues për muzeun u prezantua nga studio e njohur izraelite “Kimmel Eshkolot Architects”.

Kosove

“Marrëveshjet Abraham”, ambasadorja Ines Demiri fjalim për arritjet dhe përfitimet Kosovë-Izrael

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë takimin e radhës të Grupit të Knessetit për Promovimin e "Marrëveshjeve…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.