Izrael, Yair Lapid mbledh për herë të parë qeverinë

Kryeministri i përkohshëm i Izraelit Yair Lapid mbajti të dielën mbledhjen e tij të parë të kabinetit që nga marrja e detyrës.


Kryeministri i përkohshëm i Izraelit Yair Lapid mbajti të dielën mbledhjen e tij të parë të kabinetit që nga marrja e detyrës. Ai premtoi një qeveri funksionale, pavarësisht paqëndrueshmërisë politike, që detyroi vendin të shkojë drejt procesit të pestë zgjedhor që mbahet në më pak se katër vjet.

Zoti Lapid, paralajmëroi se Izraeli do të ndërmarrë çdo hap të nevojshëm për të mbrojtur veten, një reagim që erdhi pasi forcat e sigurisë së këtij vendi, rrëzuan tre dronë, që ishin lëshuar nga grupi militant libanez Hezbollah.

Zoti Lapid mori detyrën e kryeministrit javën e kaluar, si pjesë e një marrëveshjeje të arritur në vitin 2021 për formimin e koalicionit qeverisës. Fillimisht qeveria u drejtua nga Naftali Bennet, i cili u tërhoq pas një sërë dezertimesh e problemesh legjislative. Parlamenti u shpërnda dhe pushteti ka kaluar përkohësisht në duart e zotit Lapid.

Izraeli do të shkojë sërish në zgjedhje më 1 nëntor dhe zoti Lapid do të kërkojë të bindë votuesit të mbështesin vizionin e tij për të mos lejuar rikthimin e ish-kryeministrit Benjamin Netanyahu, i cili u rrëzua vitin e kaluar pas më shumë se një dekade në pushtet. Naftali Bennet nuk pritet të kandidojë në zgjedhjet e nëntorit.

Zoti Lapid u përball me sfidën e tij të parë të shtunën, kur Hezbollahu nisi tre dronë drejt një zone ku ndodhet një platformë izraelite gazi e instaluar së fundmi në Detin Mesdhe. Lëvizja dukej se ishte një përpjekje e Hezbollahut për të ndikuar në negociatat e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara mes Izraelit dhe Libanit, mbi kufirin e tyre detar, një zonë që është e pasur me gaz natyror.

“Hezbollahu vazhdon rrugën e tij të terrorizmit, duke minuar aftësinë e Libanit për të arritur një marrëveshje për kufirin detar. Izraeli do të vazhdojë të mbrojë veten, qytetarët dhe pronat e tij”, tha ai.

Lexo më shumë

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.