Kongresi Hebre Amerikan mbështet Shqipërinë për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin

Kongresi Hebre Amerikan qëndron në krah të Shqipërisë pas sulmit kibernetik të sponsorizuar nga Irani


Kongresi Hebre Amerikan (The American Jewish Congress) qëndron në krah të Republikës së Shqipërisë pas sulmit kibernetik të sponsorizuar nga shteti i Iranit kundër infrastrukturës online në Shqipëri. “Ne lavdërojmë Qeverinë e Shqipërisë, një aleat i SHBA-së dhe vend anëtar i NATO-s, për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Islamike dhe bëjmë thirrje që regjimi brutal i Teheranit të mbajë përgjegjësi nga komuniteti ndërkombëtar”, thuhet në deklaratën e Kongresit Hebre Amerikan.

Deklarata e plotë

Nju Jork, NY, 7 shtator 2022 – Kongresi Hebre Amerikan qëndron në krah të Republikës së Shqipërisë në dritën e sulmit kibernetik të sponsorizuar nga shteti i Iranit kundër infrastrukturës kritike në kombin evropian. Ne lavdërojmë Qeverinë e Shqipërisë, një aleat i SHBA-së dhe vend anëtar i NATO-s, për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Islamike dhe bëjmë thirrje që regjimi brutal i Teheranit të mbajë përgjegjësi nga komuniteti ndërkombëtar.

Hetimi i Shqipërisë për sulmin kibernetik të korrikut u krye në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë amerikane dhe institucionet partnere, duke arritur në përfundimin se qeveria e Iranit qëndronte pas përpjekjes për të aksesuar dhe shkatërruar të dhëna të rëndësishme dhe për të prishur shërbimet qeveritare. Sipas njoftimit të kryeministrit shqiptar Edi Rama, në sulmin agresiv kibernetik u përfshinë disa aspekte të paligjshme, duke përfshirë një grup famëkeq kibernetik-terrorist që më parë ishte pjesë e sulmeve kundër Izraelit, Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe vendeve të tjera të Lindjes së Mesme dhe Evropës.

Ky aktivitet i fundit ekspozon edhe një herë pamaturinë dhe synimet keqdashëse të regjimit iranian. Ndërsa komuniteti ndërkombëtar ka mbajtur prej kohësh besimin se mund ta shtyjë Teheranin të veprojë si një komb i përgjegjshëm, Irani vazhdon të veprojë si një shtet mashtrues që kërcënon paqen dhe stabilitetin në rajonin e tij të afërt dhe më gjerë. Është e qartë më shumë se kurrë se duhen bërë përpjekje të bashkërenduara ndërkombëtare për të mbretëruar në nxitjen e frikës, provokimet destabilizuese dhe mbështetjen e terrorizmit të Iranit, duke përfshirë hapësirën kibernetike.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.