Lapid takon Erdogan, në fokus lufta kundër terrorizmit

Kryeministri i Izraelit falënderoi Presidentin turk për bashkëpunimin e inteligjencës mbi përpjekjet iraniane për të synuar turistët në Stamboll këtë verë, ndërsa dyshja takohen në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së


Kryeministri i Izraelit, Yair Lapid, u takua me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në margjinat e takimit vjetor të nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën, duke lavdëruar rivendosjen e lidhjeve midis Jeruzalemit dhe Ankarasë.

Takimi ishte i pari midis një kryeministri izraelit dhe liderit turk që nga viti 2008, duke shënuar kulmin e një procesi njëvjeçar që i ka parë vendet të kthehen drejt marrëdhënieve të plota diplomatike pas më shumë se një dekade lidhjesh të prishura dhe të ngrira.

Takimi erdhi pak më shumë se një muaj pasi të dy liderët zhvilluan një telefonatë dhe ranë dakord për të ecur përpara me rivendosjen e plotë të lidhjeve dhe për të kthyer ambasadorët në kryeqytetet e njëri-tjetrit, duke i dhënë fund viteve të antagonizmit që rrethoi kryesisht trajtimin e Izraelit ndaj palestinezëve.

Zyra e Erdogan konfirmoi se takimi u zhvillua, por nuk dha asnjë detaj.

Sipas një deklarate nga zyra e tij, Lapid përshëndeti ngritjen e të dërguarve përkatës të vendeve, të cilët deri më tani kanë qenë në nivelin e të ngarkuarit me punë, në vend të ambasadorit.

Ai theksoi në mënyrë specifike emërimin e të hënën të të ngarkuarit me punë të Izraelit, Irit Lilian, në ambasadore në Ankara, tha zyra e tij. Turqia ende nuk ka njoftuar se kush do të shërbejë si ambasador i saj në Tel Aviv.

Erdogan nuk kishte zhvilluar bisedime ballë për ballë me një kryeministër izraelit që kur ish-kryeministri Ehud Olmert vizitoi Ankaranë në fund të dhjetorit 2008. Ky takim ishte i fundit nga disa mes dyshit, të cilët kishin diskutuar mes tjerash bisedimet e mundshme të paqes izraelito-siriane. çështjet.

Në Nju Jork të martën, diskutimet e Lapid dhe Erdogan u përqëndruan në terrorizmin në Izrael dhe jashtë saj, tha Zyra e Kryeministrit.

Të hënën, Erdogan i tha një grupi liderësh hebrenj në Nju Jork se ai ka në plan të vizitojë Izraelin, një tjetër shenjë se ai synon të rivendosë një marrëdhënie të trazuar prej kohësh. Ai ndau gjithashtu pikëpamjen e tij se antisemitizmi është një “krim kundër njerëzimit”.

Në një shenjë të mëtejshme të ngrohjes së lidhjeve, Erdogan kufizoi kritikat e tij ndaj Izraelit gjatë fjalimit të tij para Asamblesë së Përgjithshme disa orë përpara takimit të tij me Lapid.

Ai bëri thirrje për ruajtjen e status quo-së në Malin e Tempullit të Jerusalemit dhe për t’i dhënë fund “vendbanimeve të paligjshme” në Bregun Perëndimor, por retorika ishte më pak e zemëruar se disa nga fjalimet e tij të tjera në vitet e fundit, duke përfshirë një në 2018 në të cilin ai e krahasoi Izraelin me nazistët dhe akuzoi Izraelin për kryerjen e një “gjenocidi” kundër palestinezëve.

Në fjalimin e tij të gjatë në OKB, Erdogan u mjaftua me thirrjen për krijimin e një shteti sovran palestinez përkrah Izraelit.

Lapid ndodhet në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për herë të parë si kryeministër. Ai do t’i drejtohet organizmit botëror të enjten, duke fituar skenën e tij më të madhe që nga marrja e postit të kryeministrit në qershor.

Lapid u takua më vonë të martën me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, të cilin ai e shtyu “të vepronte për të korrigjuar trajtimin diskriminues të Izraelit në OKB”, tha zyra e Lapid.

Lapid theksoi Komisionin Hetimor të Këshillit të të Drejtave të Njeriut mbi trajtimin e Izraelit ndaj palestinezëve, për të cilin Jeruzalemi pohon se është në thelb i njëanshëm kundër shtetit hebre.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.