Izraeli, një nga vendet më të thata në botë, tani është tejmbushur me ujë

Nga sistemi i ujitjes me pika Netafim te sistemi Shafdan, Izraeli, është një lider botëror në shkripëzimin e ujit, e shndërron ujin e detit në ujë të pijshëm


Shteti i Izraelit, një nga vendet më të thata në botë, tani është tejmbushur me ujë. Dhe kjo arritje është rezultat i teknologjive të jashtëzakonshme të ujit që ka Izraeli.

Le të fillojmë me sistemin e ujitjes me pika të shpikur nga Izraeli, sistem ky që u ka mundësuar mijëra fermerëve në mbarë botën të ruajnë ujin dhe të kultivonin më shumë kultura.

Më pas kemi sistemin Shafdan, i cili shndërron ujërat e zeza komunale në ujëra për qëllime bujqësore. Kompanitë izraelite po shuajnë etjen e banorëve të Izraelit duke krijuar ujë nga asgjë.

Por, nuk mbaron me kaq.

Izraeli, një lider botëror në shkripëzimin e ujit, e shndërron ujin e detit në ujë të pijshëm. Në fakt, deri në vitin 2025, 40% e nevojave të Izraelit për ujë do të përmbushen nga furnizimi me ujë të shkripëzuar.

Lexo më shumë

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.