Kosova dhe Izraeli thellojnë bashkëpunimin në shëndetësi

U. d. Ministrja e Shëndetësisë, dr. Dafina Gexha takon t dr. Odeda Benin Goren dhe Ambasadoren e Izraelit në Kosovë, znj. Tamar Ziv.


U. d. Ministrja e Shëndetësisë, dr. Dafina Gexha ka takuar dr. Odeda Benin Goren, eksperte e shërbimeve emergjente nga Izraeli dhe Ambasadoren e Izraelit në Kosovë, znj. Tamar Ziv.

Dr. Odeda Benin Goren do të qëndroj në Kosovë gjatë kësaj jave për të parë kështu mundësitë e bashkëpunimit dhe hapësirat e mbështetjes profesionale për agjencitë e menaxhimit të emergjenave dhe të institucioneve shëndetësore.

Në këtë drejtim, ajo do të vizitoj edhe qendrat e kujdesit parësor, e atë spitalor, të kujdesit akut dhe emergjent.

Kjo është vizita e parë e cila do të shërbejë për vlerësimin e nevojave të institucioneve publike që ofrojnë këto shërbime në kuadër të ShSKUK-së.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.