E ëma e dha “borxh” se nuk e rriste dot, sot hebreu Larry Ellison është i shtati më i pasur në botë

Themeluesi i gjigantit teknologjik “Oracle Corp.” ka një pasuri prej 101.4 miliardë dollarësh. I pesti më i pasur në SHBA


Larry Ellison (78 vjeç), themeluesi i gjigantit të softuerit të informacionit Oracle Corp, është një histori suksesi klasike e pasurisë.

I lindur në Nju Jork nga një nënë hebreje 19-vjeçare dhe i rritur nga halla dhe xhaxhai i tij, pasi nëna e tij nuk mund ta mbante, Ellison tani është personi i pestë më i pasur në Shtetet e Bashkuara dhe i shtatë – më i pasur në botë, me një pasuri prej 101.4 miliardë dollarë, sipas Forbes (sot, 24 dhjetor 2022).

Ellison nuk e mbaroi kolegjin, por themeloi kompaninë që do të bëhej Oracle me 1,200 dollarë nga paratë e tij në moshën 33. Oracle tani ka rreth 135,000 punonjës në të gjithë globin dhe regjistroi një të ardhur neto prej më shumë se 10 miliardë dollarësh në vitin 2020.

Ellison dha dorëheqjen nga pozita e tij si CEO i Oracle në 2014, duke ia dorëzuar drejtimin Safra Catz dhe Mark Hurd nga Izraeli, ndërsa ai u bë kryetar ekzekutiv i kompanisë dhe oficer kryesor i teknologjisë. Meqenëse Hurd vdiq papritur në 2021, Catz ka qenë CEO i vetëm i kompanisë.

Oracle hapi zyrat e tij në Izrael në 1996, dhe aktualisht punëson rreth 400 atje. Ellison vizitoi Izraelin për herë të parë në 2007, dhe ka qenë një mbështetës i fortë.

“Larry dhe unë jemi shumë të përkushtuar ndaj Izraelit,” tha Catz në fillim të kësaj vere në një vizitë në Izrael. Oracle krijoi një qendër të re masive të të dhënave nëntokësore në Jerusalem “sepse ne e duam Izraelin dhe e dimë se vendi ka nevojë për të”, tha ai.

Ellison zotëron një numër shtëpish dhe prona mbresëlënëse, duke përfshirë një ishull Hawaiian dhe bën një sport të zotërimit dhe drejtimit të jahteve dhe avionëve të mrekullueshëm.

Ai është gjithashtu i njohur për aktivitetet e tij filantropike. Në vitin 2010, ai u bashkua me një numër miliarderësh duke premtuar mbështetje për Warren Buffett dhe Bill Gates “Giving Pledge”, sipas të cilit ai u zotua të japë të paktën 50% të pasurisë së tij. Ellison ka thënë veçmas se do të dhurojë 95% të pasurisë së tij kur të vdesë.

Ndër kontributet e tij për kauzat izraelite janë më shumë se 26 milionë dollarë dhënë për Miqtë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, si dhe 500,000 dollarë për të forcuar një qendër komunitare në Sderot në 2007.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike