Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale

Një milimetër gabim të bën gjëmën në mjekësi, por startapi izraelit RSIP Vision gjen zgjidhjen. Startapi me qendër në Jeruzalem, RSIP Vision Ltd, zhvillon teknologjinë e vizionit kompjuterik për të vizualizuar më mirë kockat dhe nyjet përpara procedurave të tilla, për të minimizuar gabimin njerëzor dhe për të maksimizuar suksesin.


Një milimetër mund të jetë një njësi jashtëzakonisht e vogël e gjatësisë, por kur bëhet fjalë për operacione ortopedike – dhe zëvendësime të legenit dhe gjurit në veçanti – një milimetër mund të bëjë ndryshimin në botë.

Kur krijoni dhe vendosni një nyje prostetike, një devijim madje edhe i një milimetri të vetëm mund të çojë në shumë dhimbje, dhe potencialisht madje edhe nevojën për operacione shtesë korrigjuese.

Startapi me qendër në Jeruzalem, RSIP Vision Ltd, zhvillon teknologjinë e vizionit kompjuterik për të vizualizuar më mirë kockat dhe nyjet përpara procedurave të tilla, për të minimizuar gabimin njerëzor dhe për të maksimizuar suksesin.

Zëvendësimi i legenit, ose artroplastika e legentit, përfshin heqjen dhe zëvendësimin e një nyje të dëmtuar të legenit me një nyje artificiale të bërë zakonisht nga metali ose plastika. Më shumë se 300,000 zëvendësime totale të legenit kryhen çdo vit vetëm në SHBA, sipas Akademisë Amerikane të Kirurgëve Ortopedikë.

Tradicionalisht, një profesionist mjekësor do të përpiqej të matë manualisht kërcin duke përdorur teknologji vizualizimi si matës vertikalë, dhe duke analizuar rrezet X, në një proces që ka parë pjesën e tij të gabimeve të vogla, tha Ron Soferman, themeluesi dhe CEO i RSIP Vision, një intervistë e fundit me gazetën izraelite “Calcalist”.

RSIP Vision ndihmon në automatizimin e matjes së eshtrave dhe kërc duke përdorur vizionin e kompjuterit dhe teknologjisë së thellë të mësimit. Teknologjia e kompanisë siguron një vizualizim automatik, të saktë 3D të hipit të pacientëve për të ndihmuar mjekët në planifikimin më të mirë të operacionit, tha Soferman. Modulet e inteligjencës artificiale të kompanisë automatizojnë ndarjen dhe zbulimin e pikës së strukturës së trupit të pacientit, duke e bërë përgatitjen e operacionit më të lehtë dhe më të saktë, tha Soferman.

Kompania RSIP Vision ka një ekip prej 50 punonjësish në Jeruzalem, San Francisko dhe Boston, tha Soferman.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023