Shkodra, shpëtimtarja e Robert Shvarcit

Familja hebreje Shvarc ishte ndër familjet që u strehuan në Shkodër gjatë Luftës së Dytë Botërore.


Robert Shvarc ishte vetëm shtatë vjeç, kur mbërriti në Shkodër bashkë me familjen e tij e përbërë nga nëntë anëtarë. Shqipëruesi dhe poeti i famshëm lindi në Sarajevë dhe ishte bir i një babai hebre nga Austria, ndërsa nëna e tij qe nga Elbasani. Familja Shvarc ishte ndër familjet që u strehuan në Shkodër gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Një listë me emrat e hebrenjve, e hartuar nga Ministria e Brendshme në vitin 1939, në shumë rrethe të vendit, dëshmon edhe një herë vendosmërinë e palëkundur të shtetit shqiptar për t’i strehuar e mbrojtur hebrenjtë.

Më poshtë botohet lista e shtetasve hebrenj që u vendosën në Shkodër dhe Tiranë nën kujdesin e qeverisë shqiptare të vitit 1939.

 

 

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike