Arkitekti Papastefani: Koha për një Kopsht të Miqësisë me Izraelin në Shqipëri

Simboli i përdorur në Kopshtin e Izraelit është “Pema e Jetës”. Mund të ndërtohet në Tiranë, Elbasan ose Berat.

andi-papastefani-cover

Nga Arkitekt Andi Papastefani

Shqiptarët dhe hebrenjtë, dy ndër popujt e lashte të Mesdheut, kanë kaluar nepër shumë përpjekje dhe  vështirësi gjatë historisë së  tyre.

Të dy vendet kane komunikuar me njeri-tjetrin në  mënyra të  ndryshme. Shumë udhëtare, njerëz të  ditur, tregtare kane vizituar vendet e njeri-tjetrit, kanë  bere tregti me njeri-tjetrin dhe  biznes (si në rastin e Himarës me prodhimin e qitros).

Gjatë Luftës së Dytë Boterore, shqiptarët e treguan veten në  lartesinë e duhur, duke i strehuar dhe mbrojtur hebrenjtë që u gjendën dhe erdhën nga vendet e tjera në Shqipëri.

Simboli i përdorur në  Kopshtin e Izraelit është “Pema e Jetës”.

Ky simbol, kjo ADN, është konceptuar të realizohet me anën e pemëve të përbashkëta që  rriten në dy vendet, si: ullinjtë, shegët, agrumet, fiqtë, qitrot,  etj. Do të përdoren edhe pemë që rriten në Izrael,  si: Ficus Sycomorus, Quercus Suber L. dhe Jacaranda.

Arkitekti Andi Papastefani

Në këtë kopsht do të ketë ambiente të përshtatshme për meditim e relaks. Do të  vendosen stola në vendet më interesante të parkut.

Materialet e përdorura do të jenë natyrale.

Ky kopsht do të zhvillohet në rreth 2000 metër katrorë. Mund të ndërtohet në  Tiranë, Elbasan ose Berat duke u përshtatur gjeologjisë së vendit ku do të zgjidhet për t’u instaluar.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.