Dibranët që mbrojtën dhe strehuan hebrenjtë

Aktiviteti zhvillohet në kujdesin e Princit Leka II. Eventi do të mbahet, më 27 janar 2023, ora 11.00 në Muzeun Kombëtar.


Në kujtim të ”Dita ndërkombëtare e Holokaustit”, më 27 janar, “Shoqata Bashkësia Dibrane”, Unioni Mbarkombëtar i të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë organizojnë takimin në nderim të dibranëve që mbrojtën e strehuan hebrenjtë.

Aktiviteti do të zhvillohet në kujdesin e Princit Leka II.

Eventi do të mbahet ditën e premte 27 janar 2023, ora 11.00 në sallën “Unesco” në Muzeun Kombëtar.

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.