Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.


Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, priti në një takim ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Sipas njoftimit të publikuar në Facebook nga Spiropali, Ambasadorja Peleg shprehu mirënjohjen e saj dhe të Izraelit për mbajtjen e seancës së posaçme plenare në Kuvend në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit dhe vlerësoi rolin e veçantë të Shqipërisë, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Postimi i ministres Spiropali

Takim me Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Sh.S.Znj. Galit Peleg.

Ambasadorja Peleg shprehu mirënjohjen e saj dhe të Izraelit për mbajtjen e seancës së posaçme plenare në 🏛Kuvend në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit dhe vlerësoi rolin e veçantë të Shqipërisë, gjatë Luftës së Dytë Botërore, si strehë për mijëra hebrenj, dhe sot në pararojë të luftës kundër antisemitizmit.

💬Marrëdhëniet shumë të mira midis dy vendeve tona, bashkëpunimet e frytshme që kemi realizuar, si dhe mundësitë e përforcimit të bashkëpunimit parlamentar e në fusha të tjera me interes të përbashkët, ishin gjithashtu në fokus të takimit.🤝

🇦🇱🇮🇱| Takim me Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Sh.S.Znj. Galit Peleg.

Ambasadorja Peleg shprehu mirënjohjen e saj…

Posted by Elisa Spiropali on Tuesday, January 31, 2023

Edhe ambasadorja e Izraelit reagoi në Twitter, rretha takimit.

“E lumtur që takova dje ministren Elisa Spiropoali. Diskutuam për marrëdhëniet e ngushta mes Izraelit dhe Shqipërisë, të shkuarën dhe të tashmen, dhe nevojën për të forcuar marrëdhëniet e Parlamentit të Shqipërisë dhe Knesset (Parlamentin). E ftova Znj. Ministre të vizitojë Izraelin”, shkruan ambasadorja Peleg.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike