Kryeredaktori i “The Jewish Post”-ambasadorit Reka: Faleminderit shqiptarëve për shpëtimin e hebrenjve!

Ambasadori i Kosovës në SHBA, Blerim Reka, mori pjesë në “The 2023 Congressional Breakfast”, i organizuar Komuniteti Hebre në Nju Jork


Ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Blerim Reka, mori pjesë në “The 2023 Congressional Breakfast”, i organizuar nga Jewish Community Relations of New York, ku në tubimin vjetor ku marrin pjesë edhe kongresistë dhe senatorë amerikanë të Nju Jorkut.

Kryeredaktori i “The Jewish Post”, Henry Levi, i shprehu falenderimin ndaj shqiptarëve për shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së Dytë Botërore”

“I nderuar të marr pjesë në, “The 2023 Congressional Breakfast”, nga Jewish Community Relations of New York; tubimin vjetor ku marrin pjesë edhe kongresistë dhe senatorë amerikanë të Nju Jorkut. Në takim me botuesin dhe kryeredaktorin e “The Jewish Post”, Henry Levi, më shprehu falenderimin ndaj shqiptarëve për shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së Dytë Botërore”, shkruan ambasadori Reka.

I nderuar të marr pjesë në, “The 2023 Congressional Breakfast”, nga Jewish Community Relations of New York; tubimin…

Posted by Blerim Reka on Sunday, February 5, 2023

“Me senatorin Charles Schumer, kongresistin Jerrold Nadler, dhe Ambasadorin Asaf Zamir, Konsull i Përgjithshëm i Izraelit në Nju Jork gjatë tubimit vjetor të Congressional Breakfast në Nju Jork, të organizuar nga JCRC”, shkruan ambasadori Reka.

Me senatorin Charles Schumer, kongresistin Jerrold Nadler, dhe Ambasadorin Asaf Zamir, Konsull i Përgjithshëm i Izraelit…

Posted by Blerim Reka on Monday, February 6, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike