E shpëtoi shqiptari Refik Veseli, në Izrael hapet ekspozita kushtuar fotografit Gavra Mandil

Ambasadori i Shqipërisë, Dr. Bardhyl Canaj ishte i ftuar të merte pjesë në aktivitet së bashku me Felicita Jakoel, kryetare e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri.


Në qyterin e Holonit, në Izrael, u hap ekspozita “Gevra Mandil “Industria” 60 vjet fotografi në Izrael.

Ambasadori i Shqipërisë, Dr. Bardhyl Canaj ishte i ftuar të merte pjesë në aktivitet së bashku me Felicita Jakoel, kryetare e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri.

Gjithashtu, morën pjesë studentë/staf akademik nga Shkolla “Refik Veseli” në Berlin, Gjermani, të cilët erdhën për të vizituar Izraelin me këtë rast.

Postimi i Ambasadës Shqiptare në Izrael

Në ekspozitën në “Beit Meirov” në Holon, Gevra Mandil “Industria” 60 vjet fotografi në Izrael, – Ambasadori Canaj ishte i ftuar të marrë pjesë në aktivitet së bashku me Felicita Jakoel dhe studentë/staf akademik nga Shkolla “Refik Veseli”. në Berlin, të cilët erdhën për të vizituar Izraelin me këtë rast

Shkolla e vendosur në Berlin, u zgjodh të mbante emrin e Rafik Veselit për të nderuar kujtimin e tij dhe historinë mahnitëse të familjes Veseli në shpëtimin e familjes Mandili gjatë “Shoah”, një histori frymëzuese e përjetshme e njerëzimit, moderuar në aktivitetin e sotëm nga #RonMandil, nipi i Moshe Mandilit.

At the exhibition in “Beit Meirov" in Holon,-Gevra Mandil "The Industry" 60 years of photography in Israel, – Ambassador…

Posted by Ambasada Izrael on Sunday, February 19, 2023

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit