Ambasadori i Shqipërisë në OKB: Dënojmë ashpër sulmet terroriste ndaj Izraelit nga palestinezët!

Ambasadori Ferit Hoxha: E papranueshme përdorimi i akteve terroriste, glorifikimi i terrorit, nxitja e dhunës, gjuha e urrejtjes!


Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha, gjatë fjalës së tij në Debatin e hapur të Këshillit të Sigurimit për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, theksoi se Shqipëria mbështet zgjidhjen me dy shtete, një Izrael i sigurt dhe një Palestinë e qëndrueshme!

“Jemi të tmerruar nga sulmet terroriste ndaj Izraelit dhe shprehim keqardhje për humbjen e jetëve të pafajshme në Jerusalem. Ne i dënojmë ato ashpër dhe pa mëdyshje. Përdorimi i akteve terroriste, glorifikimi i terrorit, nxitja e dhunës, gjuha e urrejtjes së çdo lloji, përfshirë antisemitizmin, janë të mjerueshme, të papranueshme dhe duhet të ndalen”, tha ambasadori Hoxha.

“Në këtë kontekst të tensioneve të shtuara alarmante, fjala kyçe është de-përshkallëzimi. Të dyja palët duhet të angazhohen pa vonesë për të de-përshkallëzuar, për të rifilluar bashkëpunimin për sigurinë, pasi pa thyer spiralen e dhunës, më shumë njerëz të pafajshëm do të dëmtohen dhe ndarja tashmë e madhe mes palëve vetëm sa do të rritet. Nuk duhet të ketë një vit tjetër vdekjeprurës për civilët, fëmijët, gratë dhe të rinjtë e pafajshëm të Izraelit dhe Palestinës. Numri i vdekjeve nga ngjarjet e kaluara është tashmë i tmerrshëm”, theksoi Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha.

***

Fjala e ambasadorit Ferit Hoxha në Debatin e hapur të Këshillit të Sigurimit për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme

Faleminderit, zonja Presidente,

Falenderoj Koordinatorin Special Wennesland dhe Zëvendës Komisionerin e Përgjithshëm Stenseth, për informimet e tyre.

Është për të ardhur keq të theksohet se që nga takimi ynë i fundit, situata në terren nuk është përmirësuar. Në vend të kësaj, klima e përgjithshme është përkeqësuar më tej.

Mungesa e një horizonti politik duket e madhe dhe vazhdon të ndikojë drejtpërdrejt në sigurinë dhe sigurinë e izraelitëve dhe palestinezëve në baza ditore, duke zbehur shpresat për një zgjidhje gjithëpërfshirëse paqësore të konfliktit.

Jemi të tmerruar nga sulmet terroriste ndaj Izraelit dhe shprehim keqardhje për humbjen e jetëve të pafajshme në Jerusalem. Ne i dënojmë ato ashpër dhe pa mëdyshje.

Përdorimi i akteve terroriste, glorifikimi i terrorit, nxitja e dhunës, gjuha e urrejtjes së çdo lloji, përfshirë antisemitizmin, janë të mjerueshme, të papranueshme dhe duhet të ndalen.

Ne jemi gjithashtu thellësisht të shqetësuar për përkeqësimin e situatës në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor. Ne ritheksojmë qëndrimin tonë se zgjerimi i vendbanimeve është i gabuar dhe duhet të ndalet. Po kështu, dhuna kundër popullit palestinez, dëbimi dhe rrënimi i pronave të tyre private nuk mund të bëhet një praktikë standarde në shkelje të së drejtës ndërkombëtare humanitare.

Në këtë kontekst të tensioneve të shtuara alarmante, fjala kyçe është de-përshkallëzimi.

Të dyja palët duhet të angazhohen pa vonesë për të de-përshkallëzuar, për të rifilluar bashkëpunimin për sigurinë, pasi pa thyer spiralen e dhunës, më shumë njerëz të pafajshëm do të dëmtohen dhe ndarja tashmë e madhe mes palëve vetëm sa do të rritet.

Nuk duhet të ketë një vit tjetër vdekjeprurës për civilët, fëmijët, gratë dhe të rinjtë e pafajshëm të Izraelit dhe Palestinës. Numri i vdekjeve nga ngjarjet e kaluara është tashmë i tmerrshëm.

Nuk do të lodhemi duke përsëritur: palët duhet të tërhiqen nga hapat dhe veprimet e njëanshme që gërryejnë besimin, ushqejnë tensione, ushqejnë dhunë me pasojat e njohura, pa pushim.

Nëse ka pasur një aspekt që kriza më e gjatë e historisë moderne e ka konfirmuar gjithmonë, është se masat e njëanshme nuk kanë qenë kurrë të dobishme dhe kurrë nuk kanë kontribuar në përpjekjet për paqe. Ato vetëm shkaktojnë armiqësi midis palëve, duke sjellë më shumë pasiguri dhe paqëndrueshmëri jo vetëm për ata që janë të interesuar, por edhe paqëndrueshmëri për të gjithë rajonin.

Kjo është arsyeja pse ne mirëpresim RPST-në dhe përpjekjet aktive të vendosura gjatë ditëve të fundit dhe shpresojmë që ato të shërbejnë si një reflektim mbi nevojën për të gjetur mënyra të tjera dhe më të mira, dhe me pëlqimin e përbashkët për të adresuar shqetësimet.

Zonja Presidente,

Muajin e ardhshëm, besimtarët nga tre fetë monoteiste do të respektojnë ritualet e tyre vjetore bazuar në vlerat e familjes, bamirësisë dhe respektit për të tjerët.

Është një moment reflektimi i thellë dhe përmbushjeje shpirtërore dhe gjithçka duhet të jetë në vend që njerëzit të ushtrojnë lirinë e tyre të fesë dhe besimit në mënyrën më paqësore dhe harmonike ndonjëherë. Bashkëjetesa paqësore fetare është një kontribut thelbësor për paqen gjithëpërfshirëse në Lindjen e Mesme.

Më kot, Shqipëria dëshiron të ritheksojë rëndësinë e veçantë të respektimit të status quo-së së vendeve të shenjta, si dhe të shprehë mbështetjen për rolin e veçantë të kujdestarisë së Mbretërisë Hashemite të Jordanisë në këtë drejtim.

Më lejoni ta mbyll, zonja Presidente, duke rikonfirmuar mbështetjen e plotë të Shqipërisë për një zgjidhje të drejtë të negociuar me dy shtete, e cila do të bënte të mundur që një Izrael i sigurt dhe i sigurt të jetojë krah për krah në paqe dhe siguri me një shtet palestinez të qëndrueshëm dhe demokratik, me Jerusalemin. si kapital i përbashkët i ardhshëm.

Të mos harrojmë: Asgjë nuk mund të ndërtohet pa shpresë; asgjë nuk është e mundur pa përpjekje të vazhdueshme dhe të sinqerta; asgjë nuk është e qëndrueshme pa besim.

Kjo është ajo që nevojitet për të mbajtur larg dhunën, për të nxitur ndryshimin dhe për t’u siguruar që si izraelitët ashtu edhe palestinezët të jetojnë si fqinjë në siguri dhe siguri dhe të gëzojnë lirinë, dinjitetin, drejtësinë dhe përfitimet e demokracisë.

Faleminderit!

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.