Ambasadori i Shqipërisë në OKB: Dënojmë ashpër sulmet terroriste ndaj Izraelit nga palestinezët!

Ambasadori Ferit Hoxha: E papranueshme përdorimi i akteve terroriste, glorifikimi i terrorit, nxitja e dhunës, gjuha e urrejtjes!

Ambasadori Hoxha në OKB: Shqipëria mbështet zgjidhjen me dy shtete, një Izrael i sigurt dhe një Palestinë e qëndrueshme!

Fjala në Debatin e hapur të Këshillit të Sigurimit për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme në OKB

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve është më e rënda prej vitesh.

Netanyahu: Me grusht të hekurt ndaj terroristëve palestinezë!

Komentet e Kryeministrit të Izraelit vijnë pas një sulmi me armë në një sinagogë ku humbën jetën shtatë izraelitë

Hamas, organizata terroriste që po mban peng Palestinën

Misioni i Hamas është antisemitik, anti-Izrael, dhe anti-perëndimor. Hamas është qeveria de facto e Rripit të Gazës dhe pretendon të të jetë i plotfuqishëm në Palestinë – Nga Glauk Adama, ekspert i Lindjes së Mesme

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes për shkëmbim të vaksinave

Kurthe dhe atentate, beteja vdekjeprurëse mes Mossadit dhe Hamasit

Lufta sekrete midis shërbimit inteligjent izraelit, Mossad, dhe organizatës terroriste palestineze, Hamas

Blinken: SHBA pro armëpushimit Izrael-Palestinë, nëse palët pranojnë

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka zhvilluar sot një vizitë në Danimarkë, nga ku foli edhe lidhur me konfliktin Izrael-Palestinë.

Ambasadori Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit prej 3000 vjetësh!

Intervista për Top News e ambasadorit të Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, në lidhje me konfliktin Izrael – Palestine

Shembja e Strategjisë së Madhe Palestineze

Kërkimi palestinez për një “zgjidhje” të imponuar ndërkombëtarisht, e cila nuk do t’u kërkonte atyre të negocionin një marrëveshje kompromisi me Izraelin, ka dështuar. Udhëheqësit palestinezë mund ta provojnë këtë përsëri pasi Joe Biden të bëhet president i SHBA, por kjo do të dështojë përsëri, pasi shembja e strategjisë së tyre të kaluar është për shkak të shumë më tepër sesa politikave të Administratës Trump. Në të vërtetë, realitetet në zhvillim rajonal dhe global lejojnë një iniciativë të re izraelite të paqes, e cila mund të ruajë parimet themelore të skicës Trump për paqen.