Izraeli i konfirmon zyrtarisht Shqipërisë, njohjen për shpëtimin e hebrenjve

Aliza Ben Nun, drejtore politike në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, i dorëzoi Sokol Dedjes, Drejtor i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, pllakatin e njohjes


Nga Dash Frashëri, Botues i “Izraeli Sot”

Izraeli i konfirmoi zyrtarisht Shqipërisë, njohjen për shpëtimin e hebrenjve vendas dhe strehimin e hebrenjve nga vendet e tjera.

Aliza Ben Nun, drejtore politike në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Izraelit, i dorëzoi Sokol Dedjes, Drejtor i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, pllakatin e njohjes.

Të pranishëm ishin edhe ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj; Shefi i Zyrës për Ballkanin, Dan Oryan, dhe diplomatë nga të vendet.

POSTIMI NË TWITTER

Faleminderit Simona Halperin të Ministrisë së Jashtme të Izraelit, për pritjen e zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Jashtme të Izraelit në Jerusalem. Lidhjet e forta ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit konfirmohen në konsultimet politike. Aliza Bin Noun, duke i dorëzuar Sokol Dedjes,
njohjen nga Izraeli të Shqipërisë, për shpëtimin e hebrenjve vendas dhe strehimin e hebrenjve nga vendet e tjera.

Edhe Ministria e Jashtme e Shqipërisë reagoi.

🤝 Lidhjet e forta ndërmjet #Shqipërisë dhe #Izraelit konfirmohen në konsultimet politike. 📌 Identifikuam mënyra për të thelluar më tej bashkëpunimin. 👉 Krenar për njohjen e #Shqipërisë për shpëtimin e hebrenjve në mes të Shoah. 🇦🇱🤝🇮🇱

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit