Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.


Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit në një postim të sajin në rrjetet sociale, reagoi pas vizitës në Jeruzalem, të një delegacioni nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, të kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm, Sokol Dedja.

“Kryetarja e Drejtorisë Politike dhe Strategjike, Aliza Ben-Noun, i dorëzoi Drejtorit të Përgjithshëm Sokol Dedja një certifikatë mirënjohjeje për popullin shqiptar për shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit. Delegacioni diskutoi një sërë çështjesh, duke përfshirë bashkëpunimin ekonomik dhe sigurinë kibernetike dhe rinovimin e fluturimeve direkte midis dy vendeve”, shkruan Ministria e Jashtme e Izraelit, në Facebook.

Të dyja palët, diskutuan gjithashtu, edhe për bashkëpunimin në fushën e studimeve dhe kujtimit të Holokaustit dhe hapjen e Muzeut Hebre Shqiptar në Vlorë.

POSTIMI I MINISTRISË SË JASHTME TË IZRAELIT

Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit priti së fundmi në Jeruzalem një delegacion nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, të kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm, Z. Sokol Dedja 🇮🇱🇦🇱.

Në fillim të takimit, Kryetarja e Drejtorisë Politike dhe Strategjike, Aliza Ben-Noun, i dorëzoi Drejtorit të Përgjithshëm Sokol Dedja një certifikatë mirënjohjeje për popullin shqiptar për shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit. Të dyja palët diskutuan bashkëpunimin në fushën e studimeve dhe kujtimit të Holokaustit dhe hapjen e Muzeut Hebre Shqiptar në Vlorë.

Delegacioni diskutoi një sërë çështjesh, duke përfshirë bashkëpunimin ekonomik dhe sigurinë kibernetike dhe rinovimin e fluturimeve direkte midis dy vendeve.

The Israel MFA recently hosted a delegation from Albanian Ministry of Europe and Foreign Affairs in Jerusalem, led by…

Posted by Israel Ministry of Foreign Affairs on Sunday, March 19, 2023

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit