Ambasadorët Oryan dhe Demiri vendosin lule në kujtim të heroit Micha Paikes

Micha Paikes u vra gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në qershor 1967, gjatë Luftës Gjashtë Ditore.


Nga Dash Frashëri, botues i IzraeliSot.com

Ambasadori Dan Oryan, Drejtori i Zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, së bashku me Ines Demirin, kreun e ambasadës kosovare në Jerusalem, vendosën lule në kujtim të xhaxhait të Dan Oryan, Micha Paikes, i cili u vra gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në Jerusalem, qershor 1967, gjatë Luftës Gjashtë Ditore.

POSTIMI I AMBASADORIT DAN ORYAN

Ishte një nder të ndaja historinë e familjes Paikes me Ines Demirin, kreun e ambasadës kosovare në Jerusalem.

Ne vendosëm së bashku lule në kujtim të xhaxhait tim Micha Paikes i cili vdiq gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në Jerusalem, qershor 1967.

It was an honor to share the story of the Paikes family with Ines Demiri head of the Kosovar embassy in Jerusalem.
We…

Posted by Dan Oryan on Tuesday, April 25, 2023

Pikes, Michael (Micha)

Michael, djali i David dhe Miriam Pikes, lindi më 23 korrik 1931, në Rehovot. Gjatë Luftës së Pavarësisë ishte oficer në Brigadën Givati. Me shpërthimin e Luftës Gjashtë Ditore, në ditën e dytë të betejave, ai ra në një betejë në Ebu Tor në Jeruzalem. Ai u varros në varrezat ushtarake në malin Herzl në Jerusalem.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit