Ambasadorët Oryan dhe Demiri vendosin lule në kujtim të heroit Micha Paikes

Micha Paikes u vra gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në qershor 1967, gjatë Luftës Gjashtë Ditore.


Nga Dash Frashëri, botues i IzraeliSot.com

Ambasadori Dan Oryan, Drejtori i Zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, së bashku me Ines Demirin, kreun e ambasadës kosovare në Jerusalem, vendosën lule në kujtim të xhaxhait të Dan Oryan, Micha Paikes, i cili u vra gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në Jerusalem, qershor 1967, gjatë Luftës Gjashtë Ditore.

POSTIMI I AMBASADORIT DAN ORYAN

Ishte një nder të ndaja historinë e familjes Paikes me Ines Demirin, kreun e ambasadës kosovare në Jerusalem.

Ne vendosëm së bashku lule në kujtim të xhaxhait tim Micha Paikes i cili vdiq gjatë betejës për çlirimin e Abu Tor, në Jerusalem, qershor 1967.

It was an honor to share the story of the Paikes family with Ines Demiri head of the Kosovar embassy in Jerusalem.
We…

Posted by Dan Oryan on Tuesday, April 25, 2023

Pikes, Michael (Micha)

Michael, djali i David dhe Miriam Pikes, lindi më 23 korrik 1931, në Rehovot. Gjatë Luftës së Pavarësisë ishte oficer në Brigadën Givati. Me shpërthimin e Luftës Gjashtë Ditore, në ditën e dytë të betejave, ai ra në një betejë në Ebu Tor në Jeruzalem. Ai u varros në varrezat ushtarake në malin Herzl në Jerusalem.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.