Shqipëria do të hapë dy muze të rinj hebrenj në Vlorë dhe Tiranë

Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post” shkruan për muzetë hebraikë në Shqipëri.

Ndërtesa para rinovimit të muzeut në Shqipëri. (foto: ALDO BONATA/MINISTRIA E KULTURËS)

Nga Zvika Klein, The Jerusalem Post

Kryeministri shqiptar Edi Rama njoftoi hapjen e dy muzeve të rinj hebrenj në Shqipëri, një në Vlorë dhe një në Tiranë. Muzetë do t’i kushtohen historisë dhe kulturës së komunitetit hebre në vendin e Evropës Juglindore, si dhe shqiptarëve që rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit.

“Këta muze do të jenë një dëshmi e marrëdhënies unike mes shqiptarëve dhe hebrenjve”, tha Rama. “Gjatë Holokaustit, kur shumica e Evropës po ua kthente shpinën hebrenjve, Shqipëria ishte një strehë e sigurt. Shqiptarët rrezikuan jetën e tyre për të mbrojtur fqinjët e tyre hebrenj dhe ky muze do të nderojë guximin dhe sakrificën e tyre”.

Shqipëria ishte i vetmi vend në Evropë ku popullsia hebreje u rrit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Para luftës, aty jetonin rreth 200 hebrenj. Deri në fund të luftës, ishin rreth 3,000, një numër që ka mbetur relativisht i qëndrueshëm që atëherë.

Muzeu në Vlorë do të vendoset në sinagogën historike në qytetin e vjetër të qytetit. E ndërtuar në shekullin e 19-të, sinagoga është një nga më të vjetrat në Shqipëri. Muzeu në Tiranë do të vendoset në ish-Qendrën e Komunitetit Hebre.

Qendra u ndërtua në vitet 1930 dhe ishte një qendër për jetën hebreje në Shqipëri para Holokaustit.

Muzetë, të planifikuar të hapen në vitin 2024, financohen nga qeveria shqiptare dhe nga donacione private.

“Këta muze do të jenë një burim i vlefshëm për studentët, studiuesit dhe këdo që është i interesuar të mësojë më shumë për historinë e komunitetit hebre në Shqipëri”, tha Rama. “Ato do të jenë gjithashtu një kujtesë për rëndësinë e tolerancës dhe respektit për të gjithë njerëzit, pavarësisht nga feja apo përkatësia e tyre etnike.”

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike