Margariti: Ja pesë projektidetë finaliste për ngritjen e Muzeut ‘Besa” në Tiranë

Shpallja e projektit fitues do të bëhet në orën 17:00, në oborrin e shtëpisë së Libohovitëve.


Sot në sallën kryesore të Teatrit të Operas dhe Baletit u bë prezantimin publik i 5 projektideve finaliste për ngritjen e Muzeut ‘Besa” në Tiranë.


Kandidatët janë:

1. “EAA” (Emre Arolat Architecture) / Turqi
2. “Oppenheim Architecture” / Zvicer
3. “Schneider” &Schumacher” / Gjermani
4. “COOK HAFFNER ARCHITECTURE PLATFORM AS” & “ARCHISPACE” SHPK /Angli
5. “MVRDV B.V 5283357″” & I Ri” lItd L71726018M &OVE Arup &Partners Ireland Ltd” &”Martha Schwartz Partners” LLC /Holandë.

Juria përbëhet nga: Elva Margariti – Ministër i Kulturës, Massimiliano Fuksas – Arkitekt, Studio Fuksas, Filippo Innocenti – Arkitekt, Zaha Hadid Architects; Barbara Kirshenblat-Gimblett – Prof. për studime Judaike në Shkollën Pasuniversitare të Arteve dhe Shkencave, dhe Muzeologjisë Profesionale
Ayşen Savaş – Arkitekt, Prof. në Universitetin e Arkiteturës në Ankara dhe Georgios Papadakis – Inxhinier Mekanik, Gazetar, Manager Partner i European Jewish Association.

Shpallja e projektit fitues do të bëhet në orën 17:00, në oborrin e shtëpisë së Libohovitëve.

POSTIMI I MINISTRES MARGARITI

Përfunduam prezantimin publik të 5 projektideve finaliste për ngritjen e Muzeut ‘Besa” në Tiranë.
Faleminderit kandidatëve për idetë e reja që sollën për rijetësimin e një godine-monument #kulture, e cila do të marrë një funksion të ri dhe misionin sublim për të rrëfyer për besën.

Kandidatët janë:
1. “EAA” (Emre Arolat Architecture)
2. “Oppenheim Architecture”
3. “Schneider” &Schumacher”
4. “COOK HAFFNER ARCHITECTURE PLATFORM AS” & “ARCHISPACE” SHPK
5. “MVRDV B.V 5283357″” & I Ri” lItd L71726018M &OVE Arup &Partners Ireland Ltd” &”Martha Schwartz Partners” LLC

Tani fillon puna e jurisë në shqyrtimin dhe shpalljen e fituesit në orën 17:00, në oborrin e shtëpisë së Libohovitëve.
Juria përbëhet nga:
• Elva Margariti – Ministër i Kulturës
• Massimiliano Fuksas – Arkitekt, Studio Fuksas
• Filippo Innocenti – Arkitekt, Zaha Hadid Architects
• Barbara Kirshenblat-Gimblett – Prof. për studime Judaike në Shkollën Pasuniversitare të Arteve dhe Shkencave, dhe Muzeologjisë Profesionale
• Ayşen Savaş – Arkitekt, Prof. në Universitetin e Arkiteturës në Ankara
• Georgios Papadakis – Inxhinier Mekanik, Gazetar, Manager Partner i European Jewish Association

🟢 Përfunduam prezantimin publik të 5 projektideve finaliste për ngritjen e Muzeut ‘Besa” në Tiranë.

Faleminderit…

Posted by Elva Margariti on Monday, June 26, 2023

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike