Sulmi ndaj Izraelit zbulon nevojën për një aleancë të re globale kundër terrorizmit

Në vazhdën e sulmit terrorist të kësaj jave ndaj Izraelit, bota duhet të bashkohet siç u bë pas 11 shtatorit.


Nga Dr. Munr Kazmir,
Zëvendës President i Kongresit Hebre Amerikan

Në vazhdën e sulmit terrorist të kësaj jave ndaj Izraelit, bota duhet të bashkohet siç u bë pas 11 shtatorit. Beteja është larg përfundimit dhe çdo komb mund të jetë i radhës.

“Dështimi për të dënuar pa mëdyshje terrorizmin vë në rrezik jo vetëm njerëzit në Izrael, por njerëzit kudo”, tha Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu më 12 tetor 2023.

“Shikoni se çfarë ndodhi,” tha sekretari Blinken. “Individë nga 36 vende të vrarë ose të zhdukur si pasojë e sulmeve të Hamasit. Evropa, Azia, Afrika, Amerika – asnjë rajon nuk i ka shpëtuar veprimit të përgjakshëm të Hamasit.”

“Kushdo që dëshiron paqe dhe drejtësi duhet të dënojë sundimin e terrorit të Hamasit”, tha ai.

Ai ka të drejtë.

Kur terroristët e Hamasit zbritën të shtunën në Izrael, gjatë një prej kohërave më të larta të shenjta në kalendarin hebre, shumë komunitete u befasuan. Ndërsa izraelitët dhe turistët flinin të qetë në shtretërit e tyre, kërcenin në një natë vjeshte në një festival muzikor, ose bënin punë të tjera të zakonshme, forcat e së keqes filluan të mbërrinin të shfaqeshin si nga askund. .

Të armatosur me mitralozë, skuadrat vrasëse të xhihadistëve kositnin të rinjtë në një festival muzikor, të cilët ishin të armatosur me asgjë më shumë se këmbët dhe zgjuarsinë e tyre. Disa nga të rinjtë i mbijetuan sulmit fillestar, vetëm për të duruar tmerret e përdhunimeve, torturave dhe ekzekutimeve në orët që pasuan.

Disa nga pjesëmarrësit e festivalit u larguan, duke u fshehur për orë të tëra në shkurre për t’i shpëtuar skuadrave të terrorit.

Të armatosur me armë, hanxharë dhe thika, terroristët radikalë sulmuan lagjet e përgjumura. Gjatë orëve të ekzekutimeve shtëpi më shtëpi që pasuan, izraelitët e tmerruar, së bashku me qytetarët që vizituan nga më shumë se tre duzina kombe të tjera, u fshehën në dollapë, nën shtretër dhe në bodrume.

Spektri i hebrenjve të gjuajtur dhe të tmerruar që fshiheshin fshehurazi në papafingo nga skuadrat e ekzekutimit ishte më shumë se sa mund të duronin shumica e njerëzve në mbarë botën.

Në fund të fundit, kjo nuk ishte tamam si tmerret naziste të Luftës së Dytë Botërore. Siç vuri në dukje shkrimtarja Bari Weiss në rubrikën e saj këtë javë, “Aleatëve iu deshën muaj, nëse jo vite për të përcaktuar shtrirjen e plotë të krimeve të regjimit nazist”.

Kjo sepse nazistët morën shumë mundime, veçanërisht në fund, për të shkatërruar provat dhe për të mbuluar krimet e tyre.

Terroristët e Hamasit nuk bënë përpjekje të tilla këtë javë.

Në vend që të fshehin provat e krimeve të tyre të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, siç përcaktohen nga Konventa e Gjenevës, pikërisht për këtë lloj eventualiteti që synonte të shmangte, terroristët e Hamasit filmuan, fotografuan dhe përndryshe dokumentuan gjerësisht shumë nga krimet e tyre të tmerrshme.

Disa nga krimet, si prerja e kokës së foshnjave dhe fëmijëve hebrenj, ishin shumë të tmerrshme dhe të egra për t’u përballuar. Në mesin e progresistëve, mbështetja për Hamasin – dhe “çlirimin” palestinez nga Izraeli – ka rënë si nga një shkëmb në ditët e fundit.

Vështirë të ruash mbështetjen përballë egërsisë, brutalitetit dhe psikopatisë së kafshëve të tilla.
Megjithëse është e vështirë për shumicën prej nesh të imagjinojmë mizorinë, pashpirtësinë dhe çnjerëzimin që do të kërkonte për t’i prerë kokën një foshnjeje, forcat pas këtij sulmi shpesh i kanë treguar botës shkallën e aftësisë së tyre për shthurje dhe shpërfillje të jetës njerëzore.

Siç duan ta vënë në dukje përkrahësit dhe mbrojtësit e Ukrainës, Vladimir Putin nuk ka gjasa të ndalet me pushtimin e tij të Ukrainës. E njëjta gjë vlen edhe për forcat e Hamasit.

Përpara se ta quanin veten “Hamas”, ata ishin ISIS – ISIS i videove të shëmtuara të prerjes së kokës, rrëmbimeve masive të grave të detyruara në skllavëri seksuale dhe djegies së gjallë të të krishterëve, hebrenjve dhe bashkëfetarëve të moderuar.

ISIS-i i dikurshëm, ashtu si Hamasi i sotëm, pëlqente të dokumentonte krimet e tij.

Para se të ishte ISIS, ishte Al-Kaeda. Kush mund t’i harrojë krimet e Al-Kaedës?

Nën kujdesin e Osama Bin Ladenit dhe një gjysmë duzinë organizatorësh të tjerë kriminalë të shkallëve të ndryshme të poshtërsisë, Al-Kaeda vrau gati 3,000 civilë amerikanë të martën e 11 shtatorit të vitit 2001.

Bota, nga vendet e BE-së te Shtetet e Bashkuara, është një mijë herë më e ndërlikuar sot se sa ishte në vitin 2001.

Përveç armëve të gjurmuara tek ato të hedhura nga Administrata Biden gjatë tërheqjes së saj të nxituar në vitin 2021 nga Afganistani, përpjekje të tjera janë duke u zhvilluar për të gjurmuar burimet që Hamasi përdori për të sulmuar Izraelin këtë javë.

Disa nga fondet e përdorura për blerjen e të gjitha armëve, municioneve, eksplozivëve, kamionëve, parashutave, raketave, lëshuesve dhe gjithçka tjetër që u nevojiteshin terroristëve për të realizuar qëllimet e tyre vrasëse janë gjurmuar në Bitcoin. Kjo monedhë dixhitale kryesisht e pagjurmueshme nuk ekzistonte në vitin 2001.

Kufijtë janë më porozë në vitin 2023, udhëtimi është bërë më i lehtë. Edhe në Izrael, siç e pamë këtë javë, edhe pse i rrethuar nga armiq të armatosur që synojnë shkatërrimin e saj, është e mundur të bëheni të vetëkënaqur dhe të pakujdesshëm.

Nëse vendet paqedashëse të botës nuk bashkohen tani për të luftuar forcat e terrorizmit që sulmuan Izraelin këtë javë, çdo vend tjetër mund të jetë i radhës.

Ashtu si Vladimir Putin me Ukrainën, Hamasi nuk do të ndalet para objektivit për ta fshirë Izraelin nga harta.

Izraeli është sot objektivi i Hamasit; çfarëdo pasurie që Hamasi arrin të marrë nga Izraeli nuk do të përdoret për të forcuar qeveritë e qyteteve ose për të ruajtur paqen. Njerëzit që jetojnë në Palestinë nuk do të jenë aspak më mirë. Çfarëdo burimesh që Hamasi arrin të marrë në dorë do të përdoren – si gjithmonë – për të kryer akte lufte kundër popullatës civile.

Çdo lagje e qetë; çdo festival muzikor; çdo kishë apo sinagogë kudo në botë mund të jetë objektivi i radhës. Izraeli aktualisht mund të jetë duke rimarrë kontrollin e territorit të humbur, duke shkatërruar objektivat strategjikë të Hamasit dhe duke u përgatitur për veprime të mëtejshme. Izraeli dhe IDF-ja e tij nuk do të kapen më të papërgatitur në një mënyrë të tillë.

Por Izraeli – kombi që ka luftuar kaq shumë për çdo centimetër katror të epërsisë në fushat shkencore në zhvillim të teknologjisë, mjekësisë dhe energjisë së pastër – është lënduar dhe shumë keq nga ky sulm. Efektet ka të ngjarë të jenë afatgjata.

Secili prej nesh, kushdo që e ka menduar ndonjëherë një vizitë në Izrael – i krishterë, mysliman, hebre apo i çfarëdo besimi tjetër – mund të ketë qenë një nga shumë të huajt e vrarë ose të marrë peng në këtë luftë. Sa turistë potencialë po e heqin Izraelin nga lista e vendeve për t’u vizituar në vitin 2024? Sa biznese, start-ups, dhe investitorë të huaj do të bëjnë të njëjtën llogaritje në vitin e ardhshëm?

Duke qëndruar së bashku, forcat e paqes kanë një shpresë për të mbizotëruar. Nëse Izraeli lihet të kujdeset për veten e tij, Hamasi do të forcohet dhe do të vazhdojë të luftojë, të luftojë, të luftojë dhe të terrorizojë përsëri.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.