BE dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit si ‘përshkallëzim të paprecedentë’

Bashkimi Evropian dënoi ashpër sulmin e drejtpërdrejtë ajror të Iranit ndaj Izraelit.


Bashkimi Evropian dënoi ashpër sulmin e drejtpërdrejtë ajror të Iranit ndaj Izraelit.

“Ky është një përshkallëzim i paprecedentë dhe një kërcënim për sigurinë rajonale,” tha sot kryediplomati i bllokut, Josep Borrell në emër të BE-së në platformën X, dikur Twitter.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë vetëpërmbajtje maksimale”, shtoi ai.

“Në këtë situatë shumë të tensionuar rajonale, përshkallëzimi i mëtejshëm nuk mund të jetë në interesin e askujt”, tha Borrell në një deklaratë.

Ai gjithashtu rikonfirmoi angazhimin e Bashkimit Evropian për sigurinë e Izraelit.

“BE-ja mbetet e vendosur për të kontribuar në shmangien e përshkallëzimit dhe sigurinë në rajon dhe është në kontakt të ngushtë me të gjitha palët për këtë qëllim”, tha ai.

Ai foli me ministrin e Jashtëm iranian, Hussein Amirabdollahian për të përcjellë këto mesazhe dhe për t’i kërkuar Iranit të mos përshkallëzoje më tej konfliktin.

Borrell ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të Jashtëm të BE-së të martën për të diskutuar sigurinë në rajon.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.