Herzog falënderon ushtrinë për parandalimin e sulmit iranian

Presidenti izraelit falënderon edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas sulmit të zmbrapsur iranian në vendin e tij.


Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka falënderuar ushtrinë izraelite, popullin e tij dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas sulmit të zmbrapsur iranian në vendin e tij.

“Qofshi të bekuar të dashur ushtarë dhe komandantë”, shkroi Herzog në platformën X, dikur Twitter.

“I bekuar qoftë koalicioni i kombeve i udhëhequr nga SHBA-ja dhe presidenti Joe Biden”, shtoi ai.

Sipas ushtrisë izraelite, 99% e predhave të lëshuara gjatë natës nga Irani u interceptuan – pjesërisht falë mbështetjes ushtarake të SHBA-së.

“Populli izraelit tregoi një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Së bashku, forcat e së mirës do të mposhtin forcat e së keqes”, shkroi Herzog.

“Së bashku do të fitojmë”, tha kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në X për aftësinë e Izraelit për të parandaluar sulmin.

Për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani ka sulmuar drejtpërdrejt armikun e tij, Izraelin.

Sulmet erdhën si përgjigje ndaj vrasjes së oficerëve të lartë iranianë në Siri, në një sulm të dyshuar ajror izraelit në fillim të këtij muaji.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023