U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën


Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën kur helikopteri i tyre u rrëzua në malet veriperëndimore të vendit gjatë motit të keq, njoftuan sot mediat shtetërore.

“Kabineti iranian thirri një mbledhje të dytë urgjente në më pak se 24 orë pas konfirmimit të vdekjeve”, raportuan gjithashtu mediat iraniane.

Zëvendëspresidenti Mohammad Mokhber kishte kryesuar tashmë një takim dje në mbrëmje pasi helikopteri u zhduk mbi provincën e Azerbajxhanit Lindor. Të nëntë personat në bord vdiqën.

Sipas protokollit, me vdekjen e Raisit, Mokhber duhet të bëhet president i përkohshëm, në pritje të miratimit nga Udhëheqësi Suprem Ayatollah Ali Khamenei. Zgjedhjet e reja më pas do të duhet të zhvillohen brenda 50 ditëve.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA publikoi sot imazhe të marra nga një dron që tregon mbeturinat nga një avion i djegur në një shpat të pjerrët në mes të pyllit.

Raisi dhe Amirabdollahian po ktheheshin nga një takim me presidentin e Azerbajxhanit fqinj, Ilham Aliyev, kur helikopteri i tyre u zhduk nga radarët në mjegull të dendur dje pasdite. Iranianët ndihmuan në inaugurimin e një dige në Azerbajxhan që u ndërtua bashkërisht nga palët.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023