Dy filma izraelitë në Festivalin Ndërkombëtar te Akademia “Marubi”

Dy filma nga Izraeli u prezantuan në International Human Rights Film Festival (Festivalin e Filmit.

“The Zookeeper’s Wife”, historia e çiftit polak që shpëtoi 300 hebrenj

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Kopshti Zoologjik i Varshavës në kryeqytetin e Polonisë, u bë.

“Java e filmit izraelit në Kosovë”, me mesazhe miqësie

Nën organizimin e “Bashkësisë Hebraike – Bet Israel Kosova” në bashkëpunim me Ambasadën e Izraelit në Beograd

Kinemaja izraelite vjen në Festivalin e Filmit me “Dënimet me burg të përjetshëm”

Filmi izraelit prezantohet sot në festival me “Life sentences”. Me regji dhe skenar nga Nurit Kedar dhe Yaron Shani

Shfaqet dokumentari “Besa” në Kinema du Bourg

“Besa: la promesse” një dokumentar i realizuar nga regjisorja amerikane Rachel Goslins do të transmetohet.

Kujtim Çashku: Filmi izraelit ne Holocaust Memorial Day

Rektori i Akademisë së Filmit dhe Multimedias “Marubi”, regjisori i njohur Kujtim Çashku, është një.

Arkiv: TIFF dhe pervoja e filmave izraelite

Tirane, 3 nentor 2014 – “Tirana International Film Festival” nis edicionin e tij të 12.

Filmi Besa, The Promise

Londër:- Në mbrëmjen e 16 janarit 2014 në Pinner Sinagogë, një nga zonat me numrin.

Hapet Java e filmit izraelit në Kosovë

Prishtinë – Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka hapur Javën e filmit izraelit.

Shqiptaret qe shpetuan hebrenjte ne dokumentar

Dokumentari “Besa – The Promise” sfidon klishetë e vjetra rreth myslimanëve duke rikujtuar shqiptarët heroikë.