Frej takon Kurtin: Izraeli e konsideron të rëndësishme forcimin e lidhjeve me Kosovën

Kryeministri Albin Kurti priti ministrin e Bashkëpunimit Regjional të Izraelit, Esawi Frej, e cila është vizita e parë e një ministri izraelit në Kosovë.

Kurti ftohet për vizitë në Izrael nga ambasadorja Tamar Ziv

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është ftuar për vizitë në Izrael nga ambasadorja e këtij vendi në Kosovë, Tamar Ziv.

“The Jerusalem Post”: Shqipëria dhe Kosova gati të presin refugjatët afganë me kërkesën e SHBA-ve

Shqipëria ka pranuar një kërkesë të Shteteve të Bashkuara për të marrë përkohësisht refugjatët afganë që kërkojnë viza për të hyrë në Shtetet e Bashkuara

Mundësia e rëndësishme e Kurtit për të transformuar Kosovën

Kryeministri i Kosovës ka një shans të shkëlqyeshëm për ta bërë vendin një model të demokracisë progresive, ekonomisë së përparuar dhe barazisë sociale që asnjë shtet tjetër i Ballkanit nuk mund ta rivalizojë. A do të marrë ai dhe çfarë do të duhej?

Bennett i shkruan Kurtit: Izraeli do ta ndihmojë Kosovën me kënaqësi!

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka marrë një letër nga kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett

Ines Demiri: Njohja nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin Kosovën

Kosova hapi ambasadën e saj në Jerusalem më 14 mars, pasi që më 1 shkurt të dyja vendet vendosën marrëdhënie diplomatike. Me 4 shtator të vitit 2020, në Shtëpinë e Bardhë, në kuadër të një dakordimi për normalizimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në praninë e ish presidentit amerikan Donald Trump, u përfshi edhe pajtimi i Izraelit për njohjen e Kosovës dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Kurti bisedë me Dhomën Ekonomike Amerikë-Izrael: Do të forcojmë bashkëpunimin ekonomik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me të ngarkuarën me punë, Ines Demiri kanë qenë pjesë e ngjarjes së Dhomën Ekonomike të Tregtisë Amerikë-Izrael.

Albin, kur të thërret Izraeli, merre guximin!

Një thirrje jo e zakonshme për udhëheqësin e ardhshëm të Kosovës – Nga Fahri Xharra, publicist

Netanyahu letër Kurtit: Të pres në Izrael për të inauguruar Ambasadën në Jerusalem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, në një letër që i ka dërguar kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ku e ka uruar për fitoren, i ka përmendur edhe marrëveshjen e fundit në mes të Kosovës dhe Izraelit dhe gjithashtu vendimin e Prishtinës për vendosjen e Ambasadës në Jerusalem.

Kurti: Kosova është edhe atdheu i hebrenjve!

Pjesë e ceremonisë së Vitit të Ri Hebraik në Prishtinë ka qenë edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili ka thënë se Kosova është atdhe edhe i hebrenjve.