Kosova nderon viktimat hebreje të Holokaustit

Në Prishtinë, u organizua ceremonia e parë zyrtare e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit.


Në Prishtinë, nën organizimin e Shkëlqesisë së Saj znj. Tamar Ziv, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës, u organizua ceremonia e parë zyrtare e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit.

Kjo ngjarje u zhvillua në javën kur Izraeli dhe Kosova festuan dyvjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike.

Mes të pranishmëve ishin zyrtarë të lartë shtetërorë, deputetë, ambasadorë dhe pjesëtarë të tjerë të korit diplomatik, anëtarë të partive politike, nënkryetari i Federatës së Dhomave të Tregtisë së Izraelit të Izraelit, z. Roy Roznek, etj.

Në hollin të stërmbushur, me fjalë rasti të pranishmëve iu drejtuan SH.S. Ambasadorja Tamar Ziv, Shkëlqesia e Tij z. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, z. Matthias Konrad, Zëvendësambasador i Republikës Federale Gjermane në Republikën e Kosovës, dhe z. Lekë Rezniqi, trashëgimtar i z. Asllan Rezniqi, i cili kishte shpëtuar hebrenj gjatë Holokaustit dhe është njohur nga Qendra e Përkujtimit të Holokaustit “Yad Vashem” si “Fisnik mes Kombeve”.

Artistët kosovarë të njohur ndërkombëtarisht, Prof. Valton Beqiri, ish-ministër i Kulturës i Republikës së Kosovës, njëherësh kompozitor, pianist, aranzhues e dirigjent, dhe sopranoja znj. Besa Llugiqi i interpretuan dy këngë që identifikohen me Holokaustin:

– Këngën “Eli, Eli” (“Zoti im”), të bazuar në poemën e titulluar “LeKeisarya” (Çezarea), të shkruar nga ish-luftëtarja e rezistencës hebreje hungareze e Luftës së Dytë Botërore, Hannah Szenes, të cilën kompozitori izraelit David Zehavi e shndërroi në këngë më 1945. Szenes e shkroi poemën ndërsa banonte në një kibucin Sdot Yam në Qarkun e Haifës të Shtetit të Izraelit i cili ndodhet në një distancë të shkurtë përgjatë bregut të Mesdheut nga qyteti i lashtë port i Çezaresë;

– Këngën “Ha’ayara Bo’eret” (“Qyteti i vogël po digjet”), teksti i së cilës buron nga poema e vitit 1936 “Es brennt” nga Mordechai Bertig, një poet dhe kompozitor polak me ndikim i periudhës së mesluftës, i vrarë nga nazistët më 1942.

Aktorja e talentuar znj. Fitore Jashari interpretoi një monolog të bazuar në romanin e Annelies Marie “Anne” Frank, një vajzë hebreje e lindur në Gjermani, e cila mbanjte një ditar në të cilin dokumentonte jetën e fshehur nën persekutimin nazist.

Gjithashtu, u shfaq dokumentari “Ata më dhanë jetë” (“They Gave Me Life”) me protagoniste znj. Rena Quint, e mbijetuar e Holokaustit.
Në fund, u ndizen gjashtë qirinj, një nga një, në kujtim të gjashtë milionë viktimave të Holokaustit, nga ana e SH.S. Ambasadores znj. Ziv, SH.S. Kryeministrit z. Kurti, Zëvendësambasadorit z. Konrad, Kryetarit të Bashkësisë Hebraike të Kosovës, z. Votim Demiri, si dhe z. Lekë Rezniqi dhe Dr. Zana Mustafa-Bukoshi, trashëgimtare e z. Faik Sharri dhe znj. Sabrije Sharri, të cilët kishin shpëtuar hebrenj gjatë Holokaustit dhe janë njohur nga Yad Vashem si “Fisnikë mes Kombeve”.

I bekuar qoftë kujtimi i viktimave të Holokaustit!

POSTIMI I PLOTË

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.