Ambasadorja Peleg viziton selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, u prit nga Baba Mondi: Vizitë magjepsëse në Teqenë e komunitetit bektashian

Kryegjyshi botëror, Baba Mondi: Zoti e bekoftë Izraelin, për të mirat që po bëni!

Baba Mondi falënderon ekspertët izraelitë: Mirënjohje ndaj ndihmës të qeverisë izraelite. Eksperti izraelit: Ne nuk harrojmë ndihmën e shqiptarëve për ne izraelitët

Ekspertët izraelitë testojnë selinë e shenjtë: Kryegjyshata Bektashiane është e sigurt!

Ekspertët izraelitë u pritën nga Haxhi Dede Edmond Brahimaj. Ky është grupi i dytë i ekspertëve izraelitë që ka mbërritur në Shqipëri, pas atij të kërkim-shpëtimit.

American Jewish Congress dekoron Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj

Në ambientet e Selisë së Shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, në një ceremomi të veçantë dhe festive u zhvillua dekorimi i Kryegjyshit Botëror të Bektashinjve Hirësisë së Tij Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe Kryegjyshatës Botërore Bektashiane nga Dr. Munr Kazmir, ZëvendësPresident i Kongresit Amerikan të Hebrenjve (American Jewish Congress)

Dita e Fitër Bajramit, ambasadori i Izraelit, Z. Boaz Rodkin uron gjithë shqiptarët

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin takohet me kreun e Komunitetit Musliman Shqiptar, Bujar Spahiu dhe Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Baba Edmond Brahimaj, në selitë e tyre në Tiranë.

Ambasada e Izraelit uron shqiptarët për festën e Sulltan Novruzit

Ambasadori Boaz Rodkin takoi kryegjyshin botëror, Baba Edmond Brahimaj në Kryegjyshatën Bektashiane në Tiranë.

“The Times of Israel”: “Çfarë i bëri myslimanët shqiptarë të rrezikonin jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë nga Holokausti?”

Një nga gazetat më të mëdha në Izrael, “Times of Israel”, i ka kushtuar një artikull të veçantë shpëtimit të hebrenjve nga shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore.