Yehuda Amichai: Jerusalemi, vendi ku të gjithë kujtohen!

E përkthyer mjeshtërisht prej shkrimtarit të njohur Lazër Stani, poeti izraelit Yehuda Amichai, vjen në shqip me këtë poezi të bukur.


E përkthyer mjeshtërisht prej shkrimtarit të njohur Lazër Stani, poeti izraelit Yehuda Amichai (1924-2000), vjen në shqip me këtë poezi të bukur.

Yehuda Amichai ishte një nga të parët që shkroi në gjuhën hebraike bisedore në kohët moderne. Amichai u nderua me Çmimin Shlonsky 1957, Çmimin Brenner 1969, Çmimin Bialik 1976 dhe Çmimin Izrael 1982.

Yehuda Amichai:

* * *
Jerusalemi, vendi ku të gjithë kujtohen
Se kanë harruar diçka,
Po nuk e mbajnë mend se çfarë.

Dhe që të kujtohem unë,
fytyrën time vesh me fytyrën e tim eti.

Ky është qyteti im, ku rezervuarët e shpresës mbushën
Si bombulat e zhytësve me oksigjen.

Shenjtëria e tij
Nganjëherë shndërrohet në dashuri.

Dhe pyetjet që bëhen në male
Janë gjithmonë të njëjtat: E ke parë kopenë time?
Bariun tim e ke parë?

Dhe dera e shtëpisë sime rri hapur,
Si varri nga u ngritëm

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023