Chatway ndërton Whatsapp-in e projekteve të menaxhimit

Startapi izraelit është i sigurt se mund të konkurrojë me Google, Slack dhe Trello.


Një grup prej gjashtë programuesish izraelitë, të udhëhequr nga CEO Shahar Mintz dhe sipërmarrësi Roni Zarom, kanë investuar rreth 1.5 milionë dollarë për të krijuar Chatway, i konsideruar si “Whatsap i menaxhimit të projekteve”.

Sipas asaj që raporton gazeta ekonomike izraelite, Globes”, ambicia e e këtij startapi është rivalizojë me gjigantë të tillë të teknologjisë, si Microsoft, Facebook dhe Google, por gjithashtu edhe Slack, Trello apo dhe kompani të tilla të suksesshëm izraelite si Monday.

Chatway është themeluar dy vjet e gjysmë më parë dhe ka zhvilluar një sistem për menaxhimin e detyrave, të bazuar në “instant messaging” (mesazhet e çastit), siç është dhe logjika e Whatsapp.

Aktualisht është funksional versioni “Beta”, i cili është falas për sektorin e biznesit dhe publikun e gjërë. Kompania pret të ngrejë së shpejti një shumë midis 3 dhe 6 milionë dollarësh.

Sipas Mintz dhe Zarom, zgjidhjet janë për tregun e high-tech dhe zhvillimin e projekteve, duke iu përgjigjur nevojave të tyre.

Zarom është një nga figurat e high-tech që kanë bërë para përpara të ashtuquajturës “dot.com buble” (flluska e faqeve të internetit) në vitin 2000, duke shitur eXalink te Comverse për rreth 550 milionë dollarë në aksione.

/Izraeli Sot/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…