Viktimat hebreje në Pitsburg, Gjylameti: Të jemi të bashkuar kundër antisemitizmit

Mesazhe solidaritet edhe nga ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

“Lutjet dhe mendimet tona janë me Bashkësinë Hebraike të Pitsburgut. Duhet të jemi të bashkuar kundër antisemitizmit”, ishte mesazhi i Blerina Gjylametit, kryetares së Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael në Twitter.

Nga sulmi në në sinagogën “Tree of Life Congregation, Pittsburgh, Pennsylvania të SHBA-së kanë mbetur të vdekur 11 persona, raporton Reuters.

Edhe Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, e dënoi sulmin.

 

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, tha se ai ndihet i shokuar nga rasti. “E dënjmë fuqishëm këtë akt të dhunës”.

Edhe ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, reagoi: “Shqipëria qëndron në solidaritet me komunitetin hebre dhe me popullin amerikan”.

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Boaz Rodkin: Shqipëria, tërheqëse për investitorët izraelitë

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Boaz Rodkin, i ftuar në emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në SCAN TV

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.