Izraeli zhvillon një robot luftarak që shpëton jetë

Israel Aerospace Industries ka zhvilluar një robot luftarak shumë të manovrueshëm që do të jetë në gjendje të kryejë misionet përkrah trupave tokësore, neutralizojë dhe paralajmërojë forcat lidhur me kërcënimet e fshehura në fushën e betejës.


Administrata për Zhvillimin e Armëve dhe Infrastrukturës Teknologjike të Ministrisë së Mbrojtjes së Izraelit ka përfunduar fazën e zhvillimit të sistemit Sahar: një eksplorues inxhinierik robotik dhe filloi fazën e testimit.

Sistemi u zhvillua për të kryer misionet operacionale në fusha të ndryshme, me theks në trajtimin e eksplozivëve dhe është një komponent i konceptit robotik para rojeve.

Sistemi përbëhet nga tre komponentë. I pari përbëhet nga një platformë roboti gjashtë tonesh i aftë për të manovruar së bashku me një mjet luftimi të blinduar me ose pa ndërhyrjen e një operatori.

Komponenti i dytë është teknologjik, duke përfshirë kitin robotik, një sistem me një shumëllojshmëri të mjeteve të ndjeshmërisë, kamerave të zgjuar, sensor lazer, skaner dhe radarë. Sistemi mund të përcaktojë një pengesë të njohur paraprakisht dhe nëpërmjet logjikës së para-programuar, ta kapërcejë atë.

LEXO DHE

 

Komponenti i tretë i robotit i zhvilluar nga Israel Aerospace Industries është komponenti i detyrës: kur pajisja identifikon një rrezik, ai transmeton një raport paralajmërues për forcat që operojnë në terren për vendosjen e saktë të tij.

Sistemi është një nga më të përparuarit në fushën e robotikës tokësore dhe tregon se IDF është në një pozicion shumë të avancuar në fushën e UAV-it nga toka, ajri dhe deti.

Shefi i Departamentit të Robotikës, Lt. Col. D. shpjegon: “Ne po zhvillojmë teknologji që parandalojnë rreziqet për jetën e luftëtarëve dhe një sërë aftësish shtesë operative duke vepruar me një roje robotike që manovron përpara forcave të linjës së frontit dhe mundëson guximin në fushën e betejës”.

 

Burimi: Ynetnews.co.il

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…