Bet Israel Kosova, Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët nuk dorëzuan asnjë hebre

Kryetari i shoqatës “Bashkësia Hebreje Bet Israel Kosova”, Ruzhdi Shkodra, intervistë për RTK


Në botë dhe në Kosovë dje është shënuar Dita Ndërkombëtare e përkujtimit të viktimave të Holokaustit.

Kryetari i shoqatës “Bashkësia Hebreje Bet Israel Kosova”, Ruzhdi Shkodra, tha se edhe pas 74 viteve të holokaustit bota vazhdon të kujtojë ngjarjen që ishte kundër hebrenjve dhe që kishte qëllim të shfaroste një komb.

Ai ka folur për ruajtjen e hebrenjve nga populli shqiptar. “Ne jemi popull që i kemi mbrojt hebrenjtë dhe kjo vlerësohet nga të gjithë. Ka histori shumë të dhimbshme të shqiptarëve që i kanë mbrojtur hebrenjtë, si në Kosovë e Shqipëri”, tha Shkodra sot në emisionin “Aktual”, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK3).

Sipas tij shqiptarët e Kosovës mbrojtën më së miri hebrenjtë. “Ne kemi bërë një vepër të madhe, kemi dhënë një histori të pa shembull në botë, për të mbrojtur hebrenjtë”, deklaroi Shkodra.

Shkodra vlerësoi se Serbia ka bërë propagandë ndaj shqiptarëve për të mbrojtur hebrenjtë. “Ka libra që janë shkruar nga historianët serb që është një propagandë”, tha ai. Mijëra njerëz kanë kaluar nëpër Kosovë e Shqipëri, që janë mbrojtur. “Ne nuk kemi asnjë person që kemi dorëzuar me duart tona”, pohoi Shkodra.

Autor: RTKlive

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…