Ambasada e Izraelit në Shqipëri ndez qirinj për Ditën e Dëshmorëve

Ambasadori Boaz Rodkin, zëvendesambasadorja Liora Peleg si dhe presidenti i Komunitetit Hebre në Shqipëri, Geri Kureta mbajtën fjalimet e rastit, ndërsa u ndezën qirinj.


Ambasada e Izraelit në Shqipëri përkujtoi sot në selinë e saj në Tiranë, Ditën Përkujtimore të ushtarëvë të rënë dhe viktimave të akteve terroriste. Nga viti 1860 dhe deri më sot, sipas Ministrisë së Jashtme të Izraelit, numërohen 23.741 femra dhe meshkuj që kanë humbur jetën e tyre.

Ambasadori Boaz Rodkin, zëvendësambasadorja Liora Peleg si dhe presidenti i Komunitetit Hebre në Shqipëri, Geri Kureta mbajtën fjalimet e rastit, ndërsa u ndezën edhe qirinj.

“Ambasada izraelite në Tiranë shënon sot Ditën Përkujtimore të shtarëve të rënë të Izraelit dhe viktimave të terrorizmit, 23.741 burra dhe gra humbën jetën”, shkruan ambasade izraelite në Tiranë, në një status të saj.

“Ambasada shënon sot një ditë përkujtimore të ushtarëve të rënë të Izraelit dhe viktimave të terrorizmit. Në vdekjen e tyre, janë jetët  tona”, shkruan një tjetër status zëvendësambasadorja Liora Peleg.

(Fotot janë marrë nga faqja zyrtare e Ambasadës së Izraelit dhe Liora Peleg)

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…