Ambasadori Bardhyl Canaj pret Jonida Maliqin: Suksese Shqipërisë në Eurovision!

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj priti këngëtaren Jonida Maliqi në Tel AvivAmbasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti sot në Dan Panorama Hotel në Tel Aviv, këngëtaren Jonida Maliqi dhe delegacionin shqiptar që merr pjesë në Eurovision 2019, eventi më i madh muzikor evropian që këtë vit do të zhvillohet në Izrael, në datat 14-18 maj.

I urojmë Jonidës dhe ekipit shqiptar, suksese në performanën e tyre me “Ktheju Tokës”, një himn i vërtetë që rezonon vlerat tona kombëtare”, shkruan ambasada shqiptare në një postim të sajin në rrjetin social Facebook.

Në takim ishte edhe zëvendësmbasadorja e Shqipërisë në shtetin hebraik, Sonila Vathi.

Performanca e Jonidës në provat e gjysmëfinales të zhvilluara dje, mori vlerësime maksimale nga ekspertet e muzikës dhe organizatoret, të cilët nuk munguan t’i bënin publike komentet e tyre duke vlerësuar nivelin artistik të këngëtares, muzikën dhe tekstin si dhe paraqitjen dinjitoze ne provat e gjysmëfinales”, thuhet më tej në njoftim.

Festivali Europian i Këngës – Eurosong Contest – është pritur me mjaft interes në Izrael, ku do të marrin pjesë artiste nga gjithë Evropa dhe me gjere, si dhe pritet nje numër i jashtëzakonshëm turistesh te vizitojnë Izraelin këto ditë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.