Ambasadori Bardhyl Canaj pret Jonida Maliqin: Suksese Shqipërisë në Eurovision!

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj priti këngëtaren Jonida Maliqi në Tel AvivAmbasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti sot në Dan Panorama Hotel në Tel Aviv, këngëtaren Jonida Maliqi dhe delegacionin shqiptar që merr pjesë në Eurovision 2019, eventi më i madh muzikor evropian që këtë vit do të zhvillohet në Izrael, në datat 14-18 maj.

I urojmë Jonidës dhe ekipit shqiptar, suksese në performanën e tyre me “Ktheju Tokës”, një himn i vërtetë që rezonon vlerat tona kombëtare”, shkruan ambasada shqiptare në një postim të sajin në rrjetin social Facebook.

Në takim ishte edhe zëvendësmbasadorja e Shqipërisë në shtetin hebraik, Sonila Vathi.

Performanca e Jonidës në provat e gjysmëfinales të zhvilluara dje, mori vlerësime maksimale nga ekspertet e muzikës dhe organizatoret, të cilët nuk munguan t’i bënin publike komentet e tyre duke vlerësuar nivelin artistik të këngëtares, muzikën dhe tekstin si dhe paraqitjen dinjitoze ne provat e gjysmëfinales”, thuhet më tej në njoftim.

Festivali Europian i Këngës – Eurosong Contest – është pritur me mjaft interes në Izrael, ku do të marrin pjesë artiste nga gjithë Evropa dhe me gjere, si dhe pritet nje numër i jashtëzakonshëm turistesh te vizitojnë Izraelin këto ditë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…