Arkiva historike, shkëmbim i vlefshëm përvojash midis Izraelit dhe Shqipërisë

Ambasadori Dr. Bardhyl Canaj dhe drejtorja e Departamentit të Arkivës Historike në MEPJ, Prof.Asoc.Dr. Pranvera Tali (Dibra), zhvilluan një takim me zyrën qendrore të Arkivës Shtetërore të Izraelit


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, si dhe drejtorja e Departamentit të Arkivës Historike në Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Prof.Asoc.Dr. Pranvera Tali (Dibra), zhvilluan një takim me zyrën qendrore të Arkivës Shtetërore të Izraelit, me përfaqësues të lartë të institucionit izraelit.

“Takim shumë i frytshëm të Arkivat e Izraelit, mi ambasadorit Canaj, drejtueses së Arkiva të Shqipërisë, drejtorit të Ballkanit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan dhe kolegëve të shquar nga Arkiva Shtetërore e Izraelit, Dr. Tsoref dhe Dr. Tractinsky, për të shkëmbyer praktikat më të mira”, shkruan në një mesazh të sajin të publikuar në rrjetin social Twitter.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…