Netanyahu paralajmëron Iranin: Avionët F-35 mund të arrijnë deri në Teheran

Gjatë një vizite në bazën e forcave ajrore, kryeministri e Izraelit tha, se skuadronet e avionëve të Izraelit mund të arrijnë në të gjithë Lindjen e Mesme, dhe sigurisht Sirinë


Kryeministri Benjamin Netanjahu paralajmëroi Teheranin të martën se avionët luftarakë F-35 të Izraelit mund të arrijnë “kudo në Lindjen e Mesme”, pas kërcënimeve ndaj Izraelit në javët e fundit nga zyrtarët e lartë iranianë.

“Kohët e fundit, Irani po e kërcënon Izraelin me shkatërrim”, tha Netanyahu, duke qëndruar përpara një avioni F-35 “Adir” gjatë një vizite në bazën e Forcave Ajrore Nevatim në jug të vendit. “Duhet të kujtojmë se këto aeroplanë mund të arrijnë çdo vend në Lindjen e Mesme, përfshirë Iranin, dhe sigurisht edhe Sirinë”.

Aeroplani F-35 nuk besohet të ketë një sasi efektive për të arritur Iranin pa ndihmën e furnizimit me karburant, por mund të furnizohet në ajër, një aftësi që e zotëron forca ajrore izraelite.

Vizita e Netanyahut në Nevatim përfshiu takime me Shefin e Shtabit të IDF, gjeneralin Aviv Kohavi, shefin e Forcave Ajrore, gjeneralin Amikam Norkin dhe komandën e lartë të komandës së forcave ajrore.

Izraeli prej një kohe të gjatë e ka parë se, Irani është kërcënimi më i madh, ndërsa zyrtarët iranianë kërcënojnë rregullisht për shkatërrimin e shtetit hebre.

Izraeli gjithashtu ka kryer qindra sulme në Sirinë fqinje kundër asaj që thotë se janë objektiva ushtarake iraniane dhe Hezbollah. Ai ka premtuar të mbajë sa më larg Iranin, i cili nga ana e tij, ka mbështetur presidentin sirian Bashar al Assad në luftën civile të vendit të tij, duke u angazhuar ushtarakisht atje.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Albion Bikliqi: Çfarë krenarie kur “From the Depths” nderoi në Poloni shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë!

Shoqata “From the Depths”, e themeluar nga Jonny Daniels, organizoi në Varshavë eventin “Një Mbrëmje për të Drejtët” (“An Evening…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…