Netanyahu paralajmëron Hezbollah: Mos gaboni të sulmoni Izraelin, ju shkatërrojmë ushtarakisht

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se, shteti i tij do të përgjigjet me “goditje shkatërruese” ushtarake, ndaj çdo sulmi në Izrael të lëvizjes libaneze Hezbollah, që mbështetet nga Irani.


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se, shteti i tij do të përgjigjet me “goditje shkatërruese” ushtarake, ndaj çdo sulmi në Izrael të lëvizjes libaneze Hezbollah, që mbështetet nga Irani. “Më lejoni të jem i qartë – nëse Hezbollahu guxon të bëjë gabim duke sulmuar Izraelin, ne do të kundërpërgjigjemi ndaj Libanit me forcë shkatërruese ushtarake”, tha Netanyahu.

Këto komente të kryeministrit izraelit vijnë pasi shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah paralajmëroi Izraelin se mund të “zhduket nga faqja e dheut” nëse ndodhë ndonjë luftë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Iranit. Nasrallah i kishte thënë televizionit Al-Manar se “Izraeli duhet ta kuptojë se nuk mund të jetë imun ndaj ndonjë lufte në rajon. Irani është i aftë që ta bombardojë Izraelin me egërsi dhe forcë. Kur amerikanët ta kuptojnë se kjo luftë mund ta zhduk Izraelin, ata do ta rikonsiderojnë (luftë)”, ka deklaruar Nasrallah.

Këto deklarata vijnë në kohën e përshkallëzimit të tensioneve ndërmjet SHBA-së dhe Iranit dhe disa vëzhgues kanë shprehur frikën e tyre se kjo mund të çojë në një konflikt të mundshëm të armatosur.

Departamenti amerikan i Thesarit ka thënë më 9 korrik se ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të sigurisë së Hezbollahut dhe dy anëtarëve të Parlamentit të Libanit, që janë pjesë e Hezbollahut, e të cilët akuzohen se kanë përdorur pozitat e tyre për të mbështetur këtë grup militant “dhe për të forcuar aktivitetet malinje të Iranit”. Kjo është hera e parë që Uashingtoni ka vendosur sanksione ndaj politikanëve të këtij grupi.

SHBA-ja e konsideron lëvizjen Hezbollah organizatë terroriste.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…