Netanyahu paralajmëron Hezbollah: Mos gaboni të sulmoni Izraelin, ju shkatërrojmë ushtarakisht

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se, shteti i tij do të përgjigjet me “goditje shkatërruese” ushtarake, ndaj çdo sulmi në Izrael të lëvizjes libaneze Hezbollah, që mbështetet nga Irani.


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se, shteti i tij do të përgjigjet me “goditje shkatërruese” ushtarake, ndaj çdo sulmi në Izrael të lëvizjes libaneze Hezbollah, që mbështetet nga Irani. “Më lejoni të jem i qartë – nëse Hezbollahu guxon të bëjë gabim duke sulmuar Izraelin, ne do të kundërpërgjigjemi ndaj Libanit me forcë shkatërruese ushtarake”, tha Netanyahu.

Këto komente të kryeministrit izraelit vijnë pasi shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah paralajmëroi Izraelin se mund të “zhduket nga faqja e dheut” nëse ndodhë ndonjë luftë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Iranit. Nasrallah i kishte thënë televizionit Al-Manar se “Izraeli duhet ta kuptojë se nuk mund të jetë imun ndaj ndonjë lufte në rajon. Irani është i aftë që ta bombardojë Izraelin me egërsi dhe forcë. Kur amerikanët ta kuptojnë se kjo luftë mund ta zhduk Izraelin, ata do ta rikonsiderojnë (luftë)”, ka deklaruar Nasrallah.

Këto deklarata vijnë në kohën e përshkallëzimit të tensioneve ndërmjet SHBA-së dhe Iranit dhe disa vëzhgues kanë shprehur frikën e tyre se kjo mund të çojë në një konflikt të mundshëm të armatosur.

Departamenti amerikan i Thesarit ka thënë më 9 korrik se ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të sigurisë së Hezbollahut dhe dy anëtarëve të Parlamentit të Libanit, që janë pjesë e Hezbollahut, e të cilët akuzohen se kanë përdorur pozitat e tyre për të mbështetur këtë grup militant “dhe për të forcuar aktivitetet malinje të Iranit”. Kjo është hera e parë që Uashingtoni ka vendosur sanksione ndaj politikanëve të këtij grupi.

SHBA-ja e konsideron lëvizjen Hezbollah organizatë terroriste.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Viktimat e Holokaustit nderohen me një memorial në Tiranë

Shqipëria është një nga të paktat vende që gjatë luftës së Dytë Botërore u hapi derën hebrenjve që ndiqeshin nga…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…