Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel Aerospace, të njohura si MRSAM. Deri më sot, më shumë se 6 miliardë dollarë të sistemeve të MRSAM janë shitur në mbarë botën.


Kontraktori shtetëror i mbrojtjes, Israel Aerospace Industries (IAI), ka nënshkruar një kontratë prej 50 milionë dollarë për të siguruar sisteme komplementare të raketave në Marinën Indiane dhe në anijet e MDL të Indisë.

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel Aerospace, të njohura si MRSAM.

Ndiq Izraeli Sot në Facebook dhe Twitter

Zëveëndëspresidenti dhe Menaxheri i Përgjithshëm i Sistemeve të Raketave, Boaz Levi, tha: “Partneriteti i IAI dhe marrëdhënie të orta me Marinën Indiane reflektohen në të gjitha aktivitetet me partnerët tanë në Indi”.

Familja MRSAM është një sistem operacional i mbrojtjes ajrore që përdoret nga marina izraelite, si dhe nga forcat detare, ajrore dhe tokësore të Indisë. Ajo është zhvilluar në mënyrë unike nga IAI në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes së Izraelit, Organizatën për Kërkimin dhe Zhvillimin e Mbrojtjes të Indisë (DRDO), grupin ELTA të IAI, Rafael Advanced Defense Systems Ltd. dhe kompanitë shtesë në Indi dhe Izrael.

MRSAM siguron mbrojtje të gjerë, si dhe aktuale, kundër një sërë sulmesh ajrore, detare dhe tokësore dhe përfshin disa sisteme kyçe të teknologjisë, duke përfshirë një radar dixhital, komandë dhe kontroll, lëshues dhe interceptorë me kërkues të avancuar.

Deri më sot, më shumë se 6 miliardë dollarë të sistemeve të MRSAM janë shitur në mbarë botën.

Ky artikull u botua fillimisht nga Israel Hayom.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Meta tek ushtarakët izraelitë, Leibovich: Një tjetër aspekt i raporteve Izrael-Shqipëri

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF) e vlerësoi jashtë mase vizitën e presidentit…

SHQIPËRI

Meta nderon me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” ekipin ushtarak izraelit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, nderoi me "Dekoratën e Artë të Shqiponjës" ekipin e Njësisë së Shpëtimit Kombëtar të Forcave…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…