Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.


Kryeministri Benjamin Netanjahu të mërkurën i bëri thirrje Francës dhe të gjitha vendeve të Evropës që të quajnë Hezbollahun një organizatë terroriste.

Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem.

Ndiq Izraeli Sot në Facebook dhe Twitter

Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që Franca dhe pjesa tjetër e Evropës të bëjnë pikërisht atë që Argjentina ka bërë kohët e fundit, gjithashtu, ajo e deklaroi Hezbollahun si një grup terrorist”, tha Netanyahu.

Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën europiane, kështu që gjëja më e rëndësishme është të caktojë Hezbollahun një organizatë terroriste, gjë që duhet bërë menjëherë”, shtoi ai.

Qeveria argjentinase javën e kaluar vendosi të përcaktojë zyrtarisht Hezbollahun si një organizatë terroriste.

Emërimi zyrtar do të mbahet të premten dhe do të përkojë me një vizitë në Argjentinë nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, për të përkujtuar bombardimin e qendrës së komunitetit hebre të AMIA, i cili u ndodhi më 18 korrik 1994.

Ky sulm, i cili prej kohësh i atribuohet Hezbollahut të mbështetur nga Irani, mori jetën e 85 njerëzve.

Pompeo pritet gjithashtu të takohet me presidentin argjentinas Mauricio Macri të premten.

Argjentina ka vendosur gjithashtu të krijojë një bazë të dhënash kundër terrorizmit përpara përvjetorit të bombardimeve të AMIA.

Regjistri i ri publik do të përfshijë informacion mbi terrorizmin që lidhet me Argjentinën, ndërkohë që kontribuon në listat globale kundër terrorizmit.

Njerëzit dhe grupet e emëruara mund të përballen me sanksione financiare.

Dekreti i së mërkurës gjithashtu deklaron 18 korrik një ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të bombardimeve AMIA.

Ky artikull u botua fillimisht nga i24NEWS.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…