Netanyahu i bën thirrje Europës ta përcaktojë Hezbollahun një organizatë terroriste

Kryeministri Benjamin Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem. “Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën evropiane”.


Kryeministri Benjamin Netanjahu të mërkurën i bëri thirrje Francës dhe të gjitha vendeve të Evropës që të quajnë Hezbollahun një organizatë terroriste.

Netanjahu i bëri këto komente duke iu drejtuar ligjvënësve francezë gjatë një takimi në Zyrën e Kryeministrit në Jerusalem.

Ndiq Izraeli Sot në Facebook dhe Twitter

Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që Franca dhe pjesa tjetër e Evropës të bëjnë pikërisht atë që Argjentina ka bërë kohët e fundit, gjithashtu, ajo e deklaroi Hezbollahun si një grup terrorist”, tha Netanyahu.

Është organizata kryesore terroriste në Lindjen e Mesme dhe në botë dhe po vepron terroristët në tokën europiane, kështu që gjëja më e rëndësishme është të caktojë Hezbollahun një organizatë terroriste, gjë që duhet bërë menjëherë”, shtoi ai.

Qeveria argjentinase javën e kaluar vendosi të përcaktojë zyrtarisht Hezbollahun si një organizatë terroriste.

Emërimi zyrtar do të mbahet të premten dhe do të përkojë me një vizitë në Argjentinë nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, për të përkujtuar bombardimin e qendrës së komunitetit hebre të AMIA, i cili u ndodhi më 18 korrik 1994.

Ky sulm, i cili prej kohësh i atribuohet Hezbollahut të mbështetur nga Irani, mori jetën e 85 njerëzve.

Pompeo pritet gjithashtu të takohet me presidentin argjentinas Mauricio Macri të premten.

Argjentina ka vendosur gjithashtu të krijojë një bazë të dhënash kundër terrorizmit përpara përvjetorit të bombardimeve të AMIA.

Regjistri i ri publik do të përfshijë informacion mbi terrorizmin që lidhet me Argjentinën, ndërkohë që kontribuon në listat globale kundër terrorizmit.

Njerëzit dhe grupet e emëruara mund të përballen me sanksione financiare.

Dekreti i së mërkurës gjithashtu deklaron 18 korrik një ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të bombardimeve AMIA.

Ky artikull u botua fillimisht nga i24NEWS.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Meta tek ushtarakët izraelitë, Leibovich: Një tjetër aspekt i raporteve Izrael-Shqipëri

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF) e vlerësoi jashtë mase vizitën e presidentit…

SHQIPËRI

Meta nderon me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” ekipin ushtarak izraelit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, nderoi me "Dekoratën e Artë të Shqiponjës" ekipin e Njësisë së Shpëtimit Kombëtar të Forcave…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, rektori Nimani në Universitetin e Tel Aviv dhe Bar Ilan

Rektori i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” Prof. Ass. Dr. Artan Nimani, gjatë ditës së sotme vizitoi Universitetin e Tel…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019

Shefi i Shin Bet, Nadav Argaman, thotë se Izraeli neutralizoi dhjetë sulme vetëvrasëse me bomba, katër komplote rrëmbimi dhe më…