Universiteti “Luarasi” i jep titullin “Doctor Honoris Causa” Konsullit të Nderit të Shqipërisë në Izrael, Avraham Rinot

Universiteti “Luarasi” i jep titullin “Doctor Honoris Causa” konsullit të nderit të Shqipërisë në Izrael, z.Avraham Rinot. Titullin e dorëzoi i ftuari special në ceremoni, Z.Irfan Hysenelliu, presidenti i “Hysenbelliu Group” dhe Universitetit “Luarasi”. “Medalja e Mirënjohjes” edhe nga ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.


Konsulli i Nderit të Shqipërisë në Izrael, Z.Avraham Rinot, u nderua me një ceremoni të veçantë të zhvilluar në Tel Aviv, për kontributin e tij në forcimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Shqipërisë.

Sipas informacionit të Ambasadës shqiptare në Izrael, biznesmenit të njohur izraelit, Avraham Rinot,  iu akordua titulli “Doctor Honoris Causa”, nga Universiteti “Luarasi” në Shqipëri, titull që e dorëzoi i ftuari special në ceremoni, Z.Irfan Hysenelliu, presidenti i “Hysenbelliu Group” dhe Universitetit “Luarasi”, për kontributin e tij të rëndësishëm në forcimin e lidhjeve afariste dhe akademike midis dy Izraelit dhe Shqipërisë.

Gjithashtu, Z.Rinot u nderua edhe me “Medaljen e Mirënjohjes” nga ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, përkushtimin e palodhshëm të zotit Rinot ndaj promovimit të interesave të shqiptarëve në Izrael.

 

Janë tre konsuj nderi të Shqipërisë në Izrael dhe ata janë qytetarët izraelitë: Rafael Faust, Menashe Getz (konsullata në Eilat), Avraham Rinot (konsulata në Haifa).

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Dr.Mojmir Kallus: Projektet e ICEJ e lidhin më afër Shqipërinë dhe Kosovën me Izraelin

Zëvendëspresidenti i Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jerusalemit – ICEJ (International Christian Embassy of Jerusalem) flet për “Izraeli Sot”

KOSOVA

Bet Israel Kosova në konferencën ndërkombëtare “Feja si një instrument për Paqen”

Kryetari i Bashkësisë Hebreje Bet Israel Kosova, Ruzhdi Shkodra, merr pjesë me ftesë të Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta.

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…