Firmat izraelite të teknologjisë, rekord prej 8.3 miliardë USD nga investitorët në 2019

Në periudhën 2010-2019 u thithën gjithsej 39.1 miliardë dollarë. Në 2019 pati rritje prej 400% në raport me 2010.


Firmat izraelite të teknologjisë grumbulluan një rekord 8.3 miliardë dollarë në 2019, një rritje prej 30 përqind nga 2018, në 522 marrëveshje financimi, tregon një raport nga Qendra Kërkimore IVC (IVC) dhe firma juridike Zag-S & W.

Për periudhën 2010-2019, firmat e teknologjisë izraelite ngritën një total prej 39.1 miliardë dollarë – me 2019 që përfaqëson një rritje galopante 400% të vlerës në dollarë, dhe një rritje prej 64% të numrit të marrëveshjeve, krahasuar me shifrat e vitit 2010, thuhet në raport.

Në vitin 2018, firmat e teknologjisë izraelite mblodhën 6.35 miliardë dollarë në 532 marrëveshje, dhe në vitin 2010 firmat e teknologjisë izraelite ngritën 2.1 miliardë dollarë në 319 marrëveshje, tregojnë shifrat e IVC.

Rritja e shifrave është pjesërisht për shkak të rritjes së kapitalit të huaj të investuar në industrinë e teknologjisë izraelite, dhe investimet janë në një gamë të gjerë fushash, nga softueri dhe interneti përmes shkencave të jetës deri te gjysmëpërçuesit.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.