Firmat izraelite të teknologjisë, rekord prej 8.3 miliardë USD nga investitorët në 2019

Në periudhën 2010-2019 u thithën gjithsej 39.1 miliardë dollarë. Në 2019 pati rritje prej 400% në raport me 2010.


Firmat izraelite të teknologjisë grumbulluan një rekord 8.3 miliardë dollarë në 2019, një rritje prej 30 përqind nga 2018, në 522 marrëveshje financimi, tregon një raport nga Qendra Kërkimore IVC (IVC) dhe firma juridike Zag-S & W.

Për periudhën 2010-2019, firmat e teknologjisë izraelite ngritën një total prej 39.1 miliardë dollarë – me 2019 që përfaqëson një rritje galopante 400% të vlerës në dollarë, dhe një rritje prej 64% të numrit të marrëveshjeve, krahasuar me shifrat e vitit 2010, thuhet në raport.

Në vitin 2018, firmat e teknologjisë izraelite mblodhën 6.35 miliardë dollarë në 532 marrëveshje, dhe në vitin 2010 firmat e teknologjisë izraelite ngritën 2.1 miliardë dollarë në 319 marrëveshje, tregojnë shifrat e IVC.

Rritja e shifrave është pjesërisht për shkak të rritjes së kapitalit të huaj të investuar në industrinë e teknologjisë izraelite, dhe investimet janë në një gamë të gjerë fushash, nga softueri dhe interneti përmes shkencave të jetës deri te gjysmëpërçuesit.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…