Raporti: Inteligjenca izraelite thelbësore në vrasjen e gjeneralit Soleimani nga SHBA

Informatorët në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut informuan CIA-n në lidhje me kohën kur avioni i Soleimanit do të ulej për në Bagdad dhe ishte Izraeli që konfirmoi informacionin e dhënë amerikanëve. Sipas “New York Times”, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo informoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu përpara operacionit.


Inteligjenca izraelite ishte “thelbësore” në vrasjen amerikane të gjeneralit iranian Qasem Soleimani javën e kaluar, raportoi NBC News sot.

Soleimani, i cili drejtoi Forcën Quds – krahu elitar i forcave të zeza të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit – u vra në një sulm me dronë amerikanë përpara një aeroporti në Bagdad më 3 janar. Sulmi tensionoi më tej lidhjet SHBA-Iran, duke ndezur një mori të kërcënimeve si nga të dyja administratat ashtu edhe nga veprimet hakmarrëse të Iranit në tokën irakiane.

Gjerësisht i konsideruar si e dyti vetëm për Liderit Suprem, Ajatollah Ali Khamenei, Soleimani kishte fuqi dhe ndikim të jashtëzakonshëm në pozicionin e tij. Ai ishte një figurë kryesore për përhapjen dhe mirëmbajtjen e aspiratave të Iranit për hegjemoninë rajonale përmes akteve të terrorizmit, shkruan gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom”.

Sipas raportit, informatorët në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut informuan CIA-n në lidhje me kohën kur avioni i Soleimani do të ngrihej për në Bagdad dhe ishte Izraeli që konfirmoi informacionin e dhënë amerikanëve.

Sipas “New York Times”, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo informoi Kryeministrin Benjamin Netanyahu përpara operacionit. Kjo e bën Netanyahun udhëheqësin e vetëm në rajon që u informua për misionin amerikan.

NBC citoi dy burime, të cilët i thanë rrjetit televiziv se ishin “të njohur drejtpërdrejt” me detajet e vrasjes së Soleimani duke thënë se ndërsa Cham Wings Airbus A320 që po sillte Soleimanin zbarkoi në Bagdad, agjentët e CIA në terren konfirmuan vendndodhjen e saktë të aeroplanit dhe më pas dronët amerikanë të armatosur me katër raketa Hellfire u zhvendosën në pozitë në hapësirën ajrore të Irakut, plotësisht të kontrolluar nga forcat amerikane.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…