“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë sjell gjashtë filma të njohur izraelitë

“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë (15-17 janar 2020) do të sjellë për filmdashësit kosovarë gjashtë filma të njohur dhe të suksesshëm, jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare. Kjo ngjarje tradicionale organizohet për herë të 12-të me radhë, shërben për një këmbim kulturor midis Izraelit dhe Kosovës.


“Java e Filmit Izraelit” në Prishtinë do të sjellë për filmdashësit kosovarë gjashtë filma të njohur dhe të suksesshëm, jo vetëm në Izrael, por edhe në arenën ndërkombëtare.

Sipas programit të publikuar nga organizatorët: Ambasada e Izraelit në Beograd, Bashkësia Hebreje – Bet Israel Kosova dhe Fakulteti i Arteve në Prishtinë, “Java e Filmit Izraelit” do të zhvillohet nga data 15-17 janar 2020.

Tri filma do të shfaqen në Kino “ABC” në Prishtinë, dhe tri të tjerë në sallën e Fakultetit të Arteve.

“Zero Motivation” (Zero motivim), “Wedding Doll” (Martesa e Kukullës) dhe “Final Victory” (Fitorja Përfundimtar) do të shfaqen në Kinemanë “ABC”, ndërsa “Life in Stills”, “Band’s Visit (Vizita e Bandës) dhe “May your memory be love” (Le të jetë kujtesa juaj dashuri) në Fakultetin e Arteve.

Kjo ngjarje tradicionale organizohet për herë të 12-të me radhë, shërben për një këmbim kulturor midis Izraelit dhe Kosovës.

Ceremonia e Hapjes së “Javës së Filmit Izraelit” në Kosovë, përkon me shfaqjen e filmit “Zero Motivation” të regjisores Talya Lavie, më 15 janar ora 18:00 në Kino “ABC” Prishtinë.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.