Vrasja e Soleimanit, kush ja siguroi informacionin SHBA-ve mbi vendndodhjen e gjeneralit

Burimi një shërbimi inteligjent perëndimor tha se, zyrtari, i cili ka qenë në kontakt me amerikanët për një kohë të gjatë, kishte vendosur një kusht që amerikanët të mos e eliminonin Soleimanin në Siri. Amerikanët kishin hakuar gjithashtu telefonin e Abu Mahdi al-Muhandis, zëvendës komandant i milicisë pro-iraniane shiite, i cili u vra së bashku me gjeneralin iranian.


Nga YASSER OKBI / MAARIV

Një burim i lartë i një shërbimi inteligjent perëndimor i tha gazetës me qendër në Londër, “The Independent Arab” se një zyrtar i lartë sirian dha informacione të inteligjencës amerikane mbi lëvizjet e Qasem Soleimani në Siri, me kusht që atentati të mos kryhej në tokën siriane.

Burimi, i cili ishte në dijeni të atentatit, shtoi se zyrtari kishte zbuluar informacion të saktë dhe të rëndësishëm për zbulimin e SHBA mbi lëvizjet e Soleimani në Siri, madje i informoi ata për datën e udhëtimit dhe informacionin në lidhje me avionët e tij civilë dhe detajet e shoqërimit.

Burimi tha se zyrtari, i cili ka qenë në kontakt me amerikanët për një kohë të gjatë, kishte vendosur një kusht që Amerikanët të mos e eliminonin Soleimanin në Siri.

Më tej u raportua se për shkak të informacionit të dhënë, amerikanët ishin në gjendje të ndiqnin rrugën e avionit të Soleimanit pasi të ishin të sigurt se ai ishte në bord.

Në të njëjtën kohë, burimi zbuloi gjithashtu se amerikanët ishin në gjendje të hakonin telefonin e Abu Mahdi al-Muhandis, një zëvendës komandant i milicisë pro-iraniane shiite, Al-Hashad al-Sha’abi. Ai u eliminua edhe në sulmin e 3 janarit; SHBA gjithashtu përgjoi bisedat e tij me Soleimani dhe të tjerët.

Sipas raporteve, në këto biseda, inteligjenca amerikane mësoi se Soleimani dhe Muhandis po përgatiteshin për operacione të mëdha kundër synimeve amerikane, izraelite dhe perëndimore në Siri, Irak, Liban dhe gjetkë. Ata gjithashtu e dinin që Muhandis do të takonte komandantin e Forcës Quds në aeroportin e Bagdadit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha pas vrasjes se Soleimani dhe Muhandis ishin duke planifikuar të godisnin targetet amerikane dhe perëndimore në Lindjen e Mesme.

Burimi: The Jerusalem Post

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…