Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve, Izraeli ndihmon Shqipërinë

Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve, e cila synon t’i vijë në ndihmë Shqipërisë pas tërmetit të 26 nëntorit dhe të financojë një pjesë të dëmeve të lëna pas ngjarjes tragjike po mbahet sot në Bruksel. Izraeli është midis 94 delegacioneve pjesëmarrëse, ku ndër to janë 62 shtete dhe 32 organizata.


Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve, e cila synon t’i vijë në ndihmë Shqipërisë pas tërmetit të 26 nëntorit dhe të financojë një pjesë të dëmeve të lëna pas ngjarjes tragjike do të mbahet sot në 14:30 në Bruksel.

Euronews Albania zbulon listën e 94 delegacioneve pjesëmarrëse, ku ndër to janë 62 shtete dhe 32 organizata.

Korrespondenti i Euronews Albania në Bruksel, Ernest Bunguri i cili siguroi listën e plotë tha megjithatë se gjatë një interviste të tij me Komisionierin Evropian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë po punohet ende për të bindur shtete të marrin pjesë në konferencë, duke shtuar se kjo mund të sjellë rritje të numrit të pjesëmarrësve në orët në vazhdim.


LISTA E PLOTË

Algjeria

Armenia

Austria

Azerbajxhani

Bjellorusia

Belgjika

Bosnje-Hercegovina

Brunei

Bullgaria

Kanadaja

Kina

Kroacia

Qipro

Republika Çeke

Danimarka

Egjipti

Estonia

Finlanda

Franca

Gjermania

Greqia

Vatikani

Hungaria

Indonezia

Irlanda

Izraeli

Italia

Japonia

Republika e Koresë

Kosova

Kuvajti

Letonia

Lihtenshtajni

Lituania

Luksemburgu

Malta

Monako

Mali i Zi

Maroku

Holanda

Maqedonia e Veriut

Norvegjia

Omani

Polonia

Portugalia

Katari

Rumania

Federata Ruse

Arabia Saudite

Serbia

Sllovakia

Sllovenia

Spanja

Suedia

Zvicra

Tunizia

Turqia

Ukraina

Emiratet e Bashkuara Arabe

Mbretëria e Bashkuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Organizata

Karitas Europa

Këshilli i Bankës Europiane për Zhvillim

Banka Europiane e Investimit

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim

Komisioni Europian

Këshilli Europian

Shërbimi Europian për Ndërhyrje të Jashtme

Parlamenti Europian

Organizata për Ushqim dhe Bujqësi e OKB (FAO)

Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin

Fondi Monetar Ndërkombëtar

KfW

Liga e Shteteve Arabe

Fondi OPEC

Fondacioni Shoqëria e Hapur

Organizata për Bashkëpunim Islamik OIC

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal RCC

UN/UNDP

UNDCO

UNDRR

UNESCO

UNFPA

UN-Habitat

UNICEF

Komisoneri i Lartë i OKB për Refugjatët

Organizata e OKB për Zhvillimin Industrial

UNOPS

UN Women

Organizata e OKB për Turizmin Botëror

Banka Botërore

Programi Botëror i Ushqimit

Organizata Botërore e Shëndetësisë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael në takim me grupet e biznesit izraelit!

Ambasadorët e Ballkanit në Izrael së bashku me Drejtorin e Ballkanit në MPJ, Dan Oryan, morën pjesë në një takim…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…