Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite “shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete dixhitale që ne kemi përdorur në mënyrë që të luftojmë terrorizmin” për të gjurmuar pacientin, thotë kryeministri, Shin Bet konfirmoi duke ekzaminuar përdorimin e aftësive të tij teknologjike për të luftuar koronavirus.


Izraeli planifikon të përdorë teknologjinë e ndjekjes së antiterrorit dhe një mbyllje të pjesshme të ekonomisë së saj për të minimizuar rrezikun e transmetimit të koronavirusit, tha të shtunën Kryeministri Benjamin Netanyahu.

Monitorimi i teknologjisë kibernetike do të vendoset për të lokalizuar njerëzit që kanë qenë në kontakt me ata që mbajnë virusin, subjekt i aprovimit të kabinetit, tha Netanyahu një konferencë shtypi në Jeruzalem.

“Ne shumë shpejt do të fillojmë të përdorim teknologjinë … do të thotë dixhitale që ne kemi përdorur për të luftuar terrorizmin,” tha Netanyahu. Ai tha se kishte kërkuar miratimin e Ministrisë së Drejtësisë sepse masa të tilla mund të cenonin privatësinë e pacientëve.

Në një përshkallëzim të masave paraprake, qeveria e Netanyahu njoftoi se qendrat, hotelet, restorantet dhe teatrot do të mbyllen nga e dita e diel, dhe tha se punonjësit nuk duhet të shkojnë në vendet e tyre të punës nëse nuk ishte e nevojshme. Sidoqoftë, shërbimet jetësore, farmacitë, supermarketet dhe bankat do të vazhdojnë të funksionojnë.

Zyrtarët e shëndetësisë i nxitën njerëzit të ruanin distancën sociale dhe të mos mbledhin më shumë se dhjetë persona në një hapësirë.

Agjensia e brendshme e sigurisë, Shin Bet, konfirmoi se po shqyrtonte përdorimin e aftësive të saj teknologjike për të luftuar koronavirusin, me kërkesë të Netanyahut dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Javën e kaluar kujtdo që hynte në Izrael u urdhërua të izolohej për dy javë dhe shkollat ​​u mbyllën. Dhjetëra mijëra izraelitë aktualisht janë në karantinë.

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit tha se 193 njerëz kanë testuar pozitivë, pa fat të vdekur. Shumë kishin qenë në fluturime ndërkombëtare gjatë dy javëve të fundit.

Israel Hayom

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

Përvoja izraelite e teknologjive të pastra në ndihmë të bizneseve turistike të Shkodrës

Me moton “Turizmi i gjelbër: Tani dhe përgjithmonë” #GO2Innovation organizoi të Mërkurën një webinar me ligjërues ekspertin izraelit të teknologjive…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…