Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite “shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete dixhitale që ne kemi përdorur në mënyrë që të luftojmë terrorizmin” për të gjurmuar pacientin, thotë kryeministri, Shin Bet konfirmoi duke ekzaminuar përdorimin e aftësive të tij teknologjike për të luftuar koronavirus.


Izraeli planifikon të përdorë teknologjinë e ndjekjes së antiterrorit dhe një mbyllje të pjesshme të ekonomisë së saj për të minimizuar rrezikun e transmetimit të koronavirusit, tha të shtunën Kryeministri Benjamin Netanyahu.

Monitorimi i teknologjisë kibernetike do të vendoset për të lokalizuar njerëzit që kanë qenë në kontakt me ata që mbajnë virusin, subjekt i aprovimit të kabinetit, tha Netanyahu një konferencë shtypi në Jeruzalem.

“Ne shumë shpejt do të fillojmë të përdorim teknologjinë … do të thotë dixhitale që ne kemi përdorur për të luftuar terrorizmin,” tha Netanyahu. Ai tha se kishte kërkuar miratimin e Ministrisë së Drejtësisë sepse masa të tilla mund të cenonin privatësinë e pacientëve.

Në një përshkallëzim të masave paraprake, qeveria e Netanyahu njoftoi se qendrat, hotelet, restorantet dhe teatrot do të mbyllen nga e dita e diel, dhe tha se punonjësit nuk duhet të shkojnë në vendet e tyre të punës nëse nuk ishte e nevojshme. Sidoqoftë, shërbimet jetësore, farmacitë, supermarketet dhe bankat do të vazhdojnë të funksionojnë.

Zyrtarët e shëndetësisë i nxitën njerëzit të ruanin distancën sociale dhe të mos mbledhin më shumë se dhjetë persona në një hapësirë.

Agjensia e brendshme e sigurisë, Shin Bet, konfirmoi se po shqyrtonte përdorimin e aftësive të saj teknologjike për të luftuar koronavirusin, me kërkesë të Netanyahut dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Javën e kaluar kujtdo që hynte në Izrael u urdhërua të izolohej për dy javë dhe shkollat ​​u mbyllën. Dhjetëra mijëra izraelitë aktualisht janë në karantinë.

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit tha se 193 njerëz kanë testuar pozitivë, pa fat të vdekur. Shumë kishin qenë në fluturime ndërkombëtare gjatë dy javëve të fundit.

Israel Hayom

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë…