Koronavirusi/ Izraeli ndryshon linjën e prodhimit të raketave për të bërë respiratorë

Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare të pajisjeve mjekësore të përdorura për të trajtuar pacientët me COVID-19. Nisma është një përpjekje e përbashkët midis ministrisë, IAI dhe kompanisë izraelite të teknologjisë mjekësore ”Inovytec”.


Izraeli po ndërron disa linja prodhimit të raketave për të bërë aparate respiratore në përpjekjet për të luftuar mungesat kombëtare të pajisjeve mjekësore të përdorura për të trajtuar pacientët me COVID-19.

Ministria izraelite e Mbrojtjes tha në një deklaratë se linja prodhuese për respiratorët u inagurua në departamentin e klasifikuar të raketave të klasifikuar nga Izraeli Aerospace Industries (IAI).

“Izraeli duhet të zhvillojë aftësi të pavarura në gjithçka që lidhet me trajtimin e pandemisë. Ne nuk mund të qëndrojmë të varur nga prokurimi nga vendet e tjera”, tha ministri i Mbrojtjes, Naftali Bennett.

Nisma është një përpjekje e përbashkët midis ministrisë, IAI dhe kompanisë izraelite të teknologjisë mjekësore ”Inovytec”.

”Të 30 ventilatorët e parë të prodhuar tashmë janë dorëzuar në Ministrinë e Shëndetësisë”, sipas deklaratës.

Mungesat e pajisjeve për frymëmarrjen artificiale janë raportuar në të gjithë botën, dhe linjat e prodhimit përballen me sfida në zinxhirin e furnizimit ndërkombëtar.

Linjat e prodhimit të konvertuara ishin përdorur për prodhimin e sistemeve të avancuara të mbrojtjes si sistemet e raketave ”Arrow 2” dhe ”Arrow 3”.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…